וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"עדאלה" משיב אש: לחקור רשם העמותות

13.8.2002 / 16:57

הארגון הערבי-ישראלי ביקש מרובינשטיין לבטל מינוי חוקר לפעילותו, כפי שהורה הרשם בוגט; בפניה ליועץ המשפטי לממשלה נכתב: הרשם פעל ממניעים זרים ומתוך מניעים פוליטיים

המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל "עדאלה" פנה היום ליועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, בבקשה להורות על ביטול מינוי חוקר לפעילות הארגון. כן דורש "עדאלה" לפתוח בחקירה נגד רשם העמותות, עו"ד עמירם בוגט, שהורה על מינוי החוקר בשל אי סדרים לכאורה שנמצאו בארגון.

בפניית עדאלה ליועץ רובינשטיין נכתב כי "האופן שבו פעל הרשם הינו חמור. חומרה זו נובעת מעצם העובדה שרשם העמותות לא פנה, קודם לקבלת ההחלטה על מינוי חוקר... אל ארגון עדאלה". כן נכתב כי "הוא לא הפנה כל דרישה לקבלת כל מסמך ו/או מידע, ואף לא הביא לידיעת הארגון את דבר קיומם של חשדות כלשהו נגדו ולא ביקש את תגובת הארגון המקדמית לחשדות. בכך הפר רשם העמותות את החובה המוטלת עליו לאסוף ולבדוק את הנתונים קודם לקבלת ההחלטה".

"יחס עוין"

בעדאלה טוענים כי בין הארגון ובין רשם העמותות שוררת יריבות. בארגון מציינים כי פעמים רבות בעבר הוא פנה לבוגט כמייצגן של עמותות ערביות שונות נגד פעולות "נעדרות סמכות ובלתי סבירות" שהרשם נקט בענייניהן.

בעדאלה מוסיפים כי "יחסו העוין של רשם העמותות לעמותות הערביות וניסיונותיו החוזרים והנשנים לעשות שימוש בסמכויותיו ללא כל הצדקה עניינית כנגד עמותות ערביות, מעידים על המניעים הזרים שבהחלטתו". "אופן פעולתו מצביע על כי הוא פעל מתוך מניעים פוליטיים – על מנת לפגוע בשם הטוב של ארגון עדאלה".

עוד אומרים בארגון כי החלטתו של בוגט היא "חלק מההתקפה הנמשכת על המנהיגות והמוסדות של המיעוט הערבי בישראל, המזינה תהליכי הדה-לגיטימציה של האזרחים הערבים בישראל ומחזקת את הגזענות המתפשטת נגדם".

"חשדות כבדים"

כתבי "הארץ" ג'לאל בנא ויאיר אטינגר מוסיפים:

רשם העמותות, עו"ד עמירם בוגט, הודיע שלשום על כוונתו למנות חוקר-בודק לארגון עדאלה, שפועל זה חמש שנים כעמותה רשומה. דוברת משרד הפנים מסרה, כי "במהלך שנה, רשם העמותות חוקר סדר גודל של 40-30 עמותות, זאת כאשר עולים חשדות כבדים באשר להתנהלות כספית בלתי תקינה או פעילות שלא למטרות עליהן הצהירה העמותה. במקרה של עמותת עדאלה עלו חשדות לגבי שני האלמנטים גם יחד".

על פי מקורות במשרד הפנים, רשם העמותות בודק גם טענה כי מפלגת בל"ד, בראשות ח"כ עזמי בשארה, השתלטה על העמותה, דבר האסור לפי חוק. ח"כ בשארה הכחיש את כל הטענות ואמר כי הדברים הם חלק ממסע הדה-לגיטימציה נגד הציבור הערבי.

לאנשי עדאלה נודע על הבדיקה המתוכננת מהתקשורת לפני כשבועיים, בעקבות פרסום במקומון הירושלמי "כל הזמן". לפי הידיעה, שאליה סירב בוגט להתייחס, הרשם מתכוון להוציא לעמותה צו פירוק, או להשעות את פעילותה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully