וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תחקיר צה"ל: הילד שהפך לסמל המאבק הפלסטיני לא נהרג מאש החיילים

31.10.2000 / 7:11

המסקנות אינן סופיות; במערכת הביטחון חוששים לפרסם את התחקיר לפני שיתברר בוודאות כי אכן לא אש צה"ל הרגה את הילד מוחמד א-דורה; הפלסטינים מסרבים לשתף פעולה ולא מאפשרים לבצע נתיחה שלאחר המוות


מסקנות לא סופיות של התחקיר שערך צה"ל לבדיקת נסיבות מותו של הילד מוחמד א-דורה מצביעות כי הוא נורה מאש פלסטינית ולא מאש כוחות הביטחון.

בצה"ל העריכו מיד לאחר האירוע כי הילד נורה מאש פלסטינית, אולם ההודעה הרשמית של ראש אגף המבצעים במטה הכללי, אלוף גיורא איילנד, היתה כי "הערכה היא כי הילד אכן נורה בידי החיילים".

צה"ל אינו ממהר למסור את המסקנות הסופיות של התחקיר ומעדיף להמתין עד להוכחה חד משמעית כי לא היתה זו אש החיילים שהרגה את הילד, אולם "ידיעות אחרונות" מדווח כי זו המסקנה המסתמנת מהתחקיר.

הבעיה העיקרית בתיחקור האירוע היא חוסר שיתוף פעולה בצד הפלסטיני, שאינו מאפשר לבצע נתיחה שלאחר המוות שהיתה יכולה לקבוע בוודאות מאילו קליעים נהרג א-דורה.

מהתחקיר מסתמן כי רק שתי עמדות במוצב צה"ל בצומת נצרים מאפשרות ירי לכיוון שבו היו הילד ואביו. עמדה אחת שימשה רק לירי של מקלע רימונים. בעמדה השניה הוצב צלף שירה אש ב"בודדת", בהפרש של כמה שניות בין כדור לכדור, ואילו בסרט הווידאו רואים כי א-דורה נהרג מירי שבוצע בצרורות.

גם שיחזור התקרית שערך צה"ל העלתה כי החבית שמאחוריה הסתתרו השניים אכן הסתירה אותם מאש כוחות הביטחון. הנקודה שנותרה ללא פתרון בשלב זה היא מאין הגיעו היריות שהרגו את הילד. מהצילומים עולה כי לפחות כדור אחד נורה מכיוון השוטרים הפלסטינים, אך לא מדובר בכדור שהרג אותו.

הילד מוחמד א-דורה נהרג ביום הראשון של הקרבות. צילומי רשת הטלוויזיה הצרפתית שהנציחו אותו ואת אביו זועקים לעזרה תחת אש כבדה, הפכו לסמל של אינתיפאדת אל-אקצה. מאז מותו של א-דורה נקראים תינוקות רבים על שמו. בבגדד בירת עיראק נקרא בית ספר על שמו וכן חנויות רבות ורחובות במדינות ערב.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully