וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הליכים משפטיים נגד ה"התנחלות" בגלבוע

תמר נהרי

13.8.2002 / 15:43

היום עתרו החברה להגנת הטבע וקק"ל בבקשה לפינוי ההתיישבות שהקימה עמותת שדה בר בגבעת חוחית; טוענים: משרד ראש הממשלה עודד את ההתיישבות למרות שהיא מהווה השגת גבול פלילית

החברה להגנת הטבע והקרן הקיימת לישראל (קק"ל) פתחו בהליכים משפטיים כנגד הקמתו של היישוב הבלתי חוקי בגבעת חוחית שבגלבוע. זאת, לאחר שלפני עשרה ימים הקימה עמותת "שדה בר" מספר קראוונים וסככות במקום. המתיישבים טענו, כי מדובר בהתיישבות שהוקמה על פי החלטת הממשלה, וכי ההיתרים הנדרשים להקמתה אמורים להינתן להם בעתיד.

החברה להגנת הטבע טוענת כי ממסמכים שהגיעו לידיה עולה, כי הקמתו של היישוב ללא ההיתרים הנדרשים "נעשתה בידיעתם ובעידודם של משרד ראש הממשלה ומינהל מקרקעי ישראל". מנכ"ל החברה, מיקי ליפשיץ אמר: "התנהגות זו אינה הולמת מדינה נאורה ושומרת חוק".

הבוקר הגישה החברה להגנת הטבע לבית המשפט המחוזי בנצרת עתירה מינהלית ובקשה דחופה למתן צו ביניים לפינוי האתר, ולהחזרת המצב בשטח לקדמותו. העתירה כוונה נגד הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה צפון, מינהל מקרעי ישראל והמועצה האזורית גלבוע.

אתמול הודיע יו"ר דירקטוריון קק"ל, יחיאל לקט, כי הנחה את צוותו להעמיד לדין את חברי עמותת "שדה בר" על השגת גבול פלילית בשטחים במעלה הגלבוע. השטחים מוגדרים כשטחי חורש טבעי שאינם מיועדים להתיישבות ונמצאים באחריות קק"ל.

"נערים צמאי חזון"

החברה להגנת הטבע טוענת כי ממסמכים שהגיעו לידיה עולה, כי הקמתו של היישוב ללא ההיתרים הנדרשים "נעשתה בידיעתם ובעידודם של משרד ראש הממשלה ומינהל מקרקעי ישראל". מנכ"ל החברה, מיקי ליפשיץ אמר: "התנהגות זו אינה הולמת מדינה נאורה ושומרת חוק".

בהודעה לעיתונות שהוציאה החברה מצוטט מכתבו של יועץ רה"מ לענייני התיישבות, עוזי קרן, ביחס ל"יישוב" החדש. "הנערים צמאי החזון והאתגר יצאו עם החניכים לפעילות מחנה הקיץ טרם הושלמו ההליכים, אך אמונים עלי דבריו של ראש המועצה האזורית ומנהל העמותה שהבטיחו להסדיר את הדברים עד תום... הקמת החווה תתבצע בהמשך בנוהל מסודר". בהמשך מצוטט גם מכתבו של סמנכ"ל תכנון ופיתוח במינהל מקרקעי ישראל, דן סתיו, לראש עמותת שדה בר - בו מביע סתיו תמיכה בהתיישבות.

"לסלק את הפולשים מהיער"

בקק"ל טוענים, כי פניותיו של לקט במהלך השבוע האחרון למנכ"ל מנהל מקרקעי ישראל, יעקב אפרתי, ולפרקליטת המדינה, עדנה ארבל, לפעול לפינויו של היישוב לא נענו. לקט הביע "פליאה על כך שהמנהל ומשרד ראש הממשלה תומכים במעשה לא חוקי", ודרש מאפרתי להפעיל את סמכותו על פי חוק לסילוק הפולשים מיער הגלבוע לאלתר, ולכנס דיון דחוף בנושא.

כמו כן דרש לקט לפעול לפיטוריו של מנהל האתר מטעם מינהל מקרקעי ישראל, ולנקוט אמצעים כנגד סמנכ"ל המינהל שנתן הכשר בכתב לעליה לא חוקית על הקרקע. לקט הדגיש במכתבו כי "קק"ל תומכת בהקמת יישובים חדשים, לרבות יישובים בגלבוע, אך תמיכתה ניתנת אך ורק אם הקמתם עשית על פי חוק".

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר בתגובה כי "המינהל הורה לסיירת הירוקה לפעול לפינוי בהסכמה של חברי עמותת שדה בר". דוברת המינהל נמנעה מלמסור מתי ניתנה ההוראה, ומה משמעותו של "פינוי בהסכמה". טרם נמסרו תגובות לשכת ראש הממשלה ומשרד המשפטים לדברים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully