וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עשרות חיות בר הורעלו בשמורת הר מירון

תמר נהרי

13.8.2002 / 13:29

כ-30 פגרים נמצאו בימים האחרונים, בהם שועלים, קיפודים וחזירי בר; הערכה: המרעיל השתמש בחומר הדברה קטלני, אותו השיג בדרך לא חוקית; חשש: ההרעלה עלולה להתפשט לאזורים נוספים

הרעלה חמורה של עשרות חיות בר נחשפה בשמורת הטבע הר מירון: פקחי רשות הטבע והגנים גילו בימים האחרונים כ-30 פגרים בשמורה, ביניהם גיריות, קיפודים, שועלים, תנים, נמיות, חזירי בר ומכרסמים. פקחי השמורה מביעים חשש כבד כי בימים הקרובים עלולים להתגלות פגרים נוספים של חיות בר, וכי ההרעלה עלולה להתפשט גם לאזורים אחרים בארץ, באמצעות עופות דורסים הניזונים הפגרים.

מהרשות נמסר, כי מבדיקות מעבדה שנעשו בפגרי החיות זוהה הרעל בוודאות כטמיקס. הטמיקס נחשב לחומר ההדברה הרעיל ביותר שקיים בשימוש, ומשמש לטיפול כקוטל מזיקים בחקלאות. רעילותו רבה עד כדי כך שהוא מותר בשימוש רק לאנשים שעברו קורס מתאים ויש להם היתר מיוחד. החומר אינו מורשה לשימוש לצורך הרעלה, אלא להדברת מזיקים בלבד.

ברשות מניחים, כי מי שהרעיל את חיות הבר בשמורה השיג את החומר בדרך לא חוקית, ועשה בו שימוש שלא בהתאם לתקנות. החקירה מתמקדת עתה במספר חקלאים שחלקותיהם גובלות בשמורה. אנשי הרשות מעריכים כי אלה השתמשו בחומר לשם הדברת מזיקים בשדותיהם.

התהליך המכונה שרשרת הרעלה, ממנו חוששים עתה, מתחיל במכרסמים הקטנים האוכלים את היבולים המורעלים. אלה נטרפים על ידי חיות גדולות יותר, המתות מהרעל הנמצא בגופם של המכרסמים. דורסים אוכלים פגריהם או צדים מכרסמים חיים שבגופם הרעל. הדורסים גומאים מרחקים גדולים במעופם, עד שהם נופלים ומתים מהרעל – ובדרך זו הם עלולים להפיץ את ההרעלה ברדיוס של קילומטרים רבים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully