וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מצנע: המדינה הולכת לנו בין הידיים

לירון מרוז

13.8.2002 / 11:45

ראש עיריית חיפה הודיע: אתמודד על ראשות העבודה; קרא "לפתוח במו"מ עם הפלסטינים ללא תנאים"; אמר: "אם לא יושג הסדר, ניפרד חד צדדית"; הוסיף: המצב הביטחוני - הסיבה למשבר הכלכלי

ראש עיריית חיפה, עמרם מצנע, כינס הבוקר מסיבת עיתונאים כדי להכריז על התמודדותו לראשות מפלגת העבודה. בנאומו קרא מצנע לפתוח במו"מ עם הפלסטינים ללא תנאים מוקדמים. הוא הוסיף כי אם לא יושג הסדר על ישראל לבצע הפרדה חד צדדית. בנוסף, קשר מצנע בבירור בין המשבר הכלכלי-חברתי למשבר הביטחוני וציין כי המאבק בפלסטינים גובה מלבד מחיר הדמים גם תקציבי ענק, ש"כל כך חסרים לפיתוח הארץ", וכן מאיימת על אופיה היהודי של המדינה.

מצנע פתח את דברו ואמר, כי "הפעילות בעיר חיפה גורמת לי הנאה רבה, מעשירה אותי בחוויה מופלאה של טיפול עיר וקהילה ערבית ויהודית, החיה חיים משותפים, ומתנוססת כדוגמא על מה שחיינו היו יכולים להיות כאן. אפשר בקלות לשקוע בעשיה המוניציפלית, אבל מי שהארץ הזו יקרה לו, מי שחי כאן מתוך בחירה, וידיעה שאין ליהודים ארץ אחרת זולת מולדתם, מי שליבו פועם בקצב של ליבה, ומי שחרד לעתיד המדינה אינו יכול עוד לשבת ולהתבונן מהצד, לראות את המדינה הולכת לנו בין הידיים".

מצנע המשיך ואמר, כי "מצבנו הולך ומתערער, אנחנו יום יום מתקרבים אל התהום, כמעט כל יום מביא בכנפיו בשורת איוב על
עוד פיגוע, שכול והרס. אם לא די בזה, כל יום מידרדרת רמת חיינו בעוד שלב. מדי יום נפלטים אנשים נוספים ממעגל העבודה, שירותי הרווחה קורסים בשל גידול בשכבות המצוקה. ליותר אנשים יש פחות אוכל במקרר, ויותר אנשים מאבדים את התקווה".

נמנע מלתקוף את בן אליעזר

מצנע הדגיש, כי הסכסוך עם הפלסטינים הוא הבעיה החריפה התובעת תקציבי ענק שניתן היה לעשות בהם שימוש בפיתוח המדינה. "אין יותר זמן", אמר. "יש לפתוח ללא דיחוי בשיחות עם הפלסטינים כדי ששני הצדדים יחזרו אל דרך התקוה. אין צורך בתנאים מקדימים, אם ניתן להגיע להסדר, הבה נגיע להסדר", לדבריו, "הליכה להסדר קבע דורשת ויתורים מכאיבים, את זה רוב הציבור כבר מבין".

מצנע הוסיף, כי "אם נגיע למסקנה שאין פרטנר ללכת להסדר המתקבל על דעתנו יהיה צורך לנקוט בצעדים חד צדדים שהם פחות טובים מהסכם שלום - שיביאו להפרדה ביטחונית". הוא הוסיף, כי מדינת ישראל אינה בוחרת את הנהגת הפלסטינים. "אנחנו נשב עם נציגות מוסמכת של הצד השני, בתנאי שפניה בכנות לשלום".

מצנע הציע להעמיד את החינוך במרכז סדר היום, בין היתר באמצעות עדיפות מתקנת של חלוקת המשאבים. בתשובה לשאלות כתבים השיב מצנע כי ייתכן שחוסר נסיון פוליטי עשוי להוות עבורו דווקא יתרון. הוא נמנע מלתקוף את יו"ר המפלגה, בנימין בן אליעזר.

הערכה: אין מנוס מהקדמת הבחירות

כתב "הארץ", יוסי ורטר, מוסיף:

במערכת הפוליטית העריכו אתמול, כי לא יהיה מנוס מהקדמת הבחירות לכנסת בגלל הקושי בהעברת תקציב המדינה ל-2003 - לאו דווקא לחודש ינואר כפי שאיים ראש הממשלה, אריאל שרון, אלא מאוחר יותר. מפלגת העבודה וש"ס הודיעו כי לא ייכנעו לאיומו של שרון להקדים את הבחירות אם התקציב לא יאושר בקריאה ראשונה באוקטובר, וכי סיעותיהן לא יצביעו בכנסת בעד התקציב, במתכונתו הנוכחית.

יו"ר העבודה נפגש אתמול ביוזמתו עם ח"כ חיים רמון, המתמודד נגדו בפריימריס לראשות העבודה ב-19 בנובמבר, וביקש ממנו להסיר את מועמדותו ולתמוך בו מול המתמודד מצנע. רמון דחה את הבקשה. מקורבי בן אליעזר אמרו כי אם יוחלט על הקדמת הבחירות, הפריימריס לראשות העבודה עשויים להתבטל בגלל פרק הזמן הקצר בין מועד הפריימריס למועד המשוער של הבחירות המוקדמות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully