וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התקדמות משמעותית בשיחות בין הקוריאות

12.8.2002 / 17:00

נציג צפון קוריאה הביע אופטימיות עם סיום הסבב הראשון של השיחות; מדובר בפגישה ראשונה של נציגי הצדדים מזה 9 חודשים; הנתק התחזק לאחר הכללת צפון קוריאה ב"ציר הרשע" של בוש

התקדמות משמעותית הושגה בסבב השיחות הראשון בין בכירים בצפון ובדרום קוריאה, שהתקיים בשעות הבוקר בסיאול ואמור להתחדש הערב. נציג המשלחת הצפון קוריאנית אמר כי ניתן להביע אופטימיות בשלב זה של השיחות ולהעריך כי תישא פירות חיוביים.

מערכת "הארץ" מוסיפה:

משלחת בת 29 חברים מצפון קוריאה, ובראשה קים ריונג-סונג, חבר קבינט בארצו, הגיעה היום לסיאול לשלושה ימי שיחות. בראש המשלחת מטעם הדרום עומד השר לענייני איחוד, ז'ונג סה-יון. הפגישה היום היא הראשונה זה תשעה חודשים בין נציגי ממשלה משתי המדינות.

דרום קוריאה מקווה להשיג התקדמות במסילת הברזל החוצה את הגבול עם צפון קוריאה, וכן בכמה פרויקטים אחרים המשותפים לה ולצפון. קים ז'ונג-רו, דובר המשרד לענייני איחוד, המטפל בעניינים שבין שתי הקוריאות, אמר כי דרום קוריאה "תנסה לשכנע את שכנתה מצפון להסכים עם יישומם של הפרויקטים המעוכבים, במקום לשכנע אותה לפתוח ביוזמות חדשות".

הכל התחיל ב-1945

על פי חלק מההסכם שנחתם בפגישת הפסגה ב-2000, קיימו שתי המדינות ארבעה סבבים של איחוד משפחות שנותרו מפוצלות משני צדי הגבול כתוצאה ממלחמת קוריאה, בשנים 1953-1950. במקביל החלו הצדדים לפעול לחיבורה מחדש של מסילת הברזל החוצה את הגבול ביניהם. ואולם, שני המיזמים התעכבו, בשל מתחים שהתעוררו בין ארה"ב לבין צפון קוריאה, מאז כלל נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, את צפון קוריאה כחלק מ"ציר הרשע", והאשים אותה בניסיון לפתח נשק להשמדה המונית.

במהלך פורום הביטחון של אסיה שהתקיים בסוף יולי בברוניי, הסכימה צפון קוריאה לשוב לשיחות הנורמליזציה גם עם יפן ולהתיר את כניסתו של שליח אמריקאי מיוחד. סימני פיוס אלה הופיעו חרף התגברות המתחים שהתעוררו בין הקוריאות, לאחר קרב שאירע בין כלי שיט מחילות הים של הצפון והדרום בסוף יוני, שבו היו הרוגים משני הצדדים.

חצי האי הקוריאני חולק ב-1945. הגבול בין שתי המדינות הוא החמוש ביותר בעולם, עקב מלחמת קוריאה, שהסתיימה בהפסקת אש ולא בהסכם שלום.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully