וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אבולוציה? נייט. פסטה? דה, דה, דה

שוטרי משטרת מוסקבה, שפיזרו באלימות את התהלוכה של כנסיית מפלצת הספגטי המעופפת, החזירו לכותרות את אחת הבדיחות החינניות ביותר של רשת האינטרנט

צילום: סרטון חובבים שהועלה לרשת, עריכה: מיכאל ברגמן

בתחילת השבוע האחרון, הגיעה ידיעה מעט מוזרה לעמוד הראשי של The Moscow Times - עיתון רוסי בשפה האנגלית. כותרתה: "שמונה אנשים עוכבו בטקס פולחן של מפלצת הספגטי המעופפת". ואכן, מסתבר שתהלוכה של אנשים עם מסננות פסטה על הראש פוזרה על ידי המשטרה ועל ידי ארגונים נוצרים, כאשר כמה מחבריה מעוכבים בעקבות ניסיון לקיים עצרת ללא אישור המשטרה.

סרטון הוידאו של האירוע מציג כמה עשרות צעירים המדברים על רגעי ההארה שהיו להם במסעדות איטלקיות, מחלקים פסטה להולכים ושבים, ומובלים לניידות המשטרה באלימות. זה מתחיל בצורה קומית, ונגמר בצורה טראגית - שוטר שרודף אחרי אדם עם חבילת פסטה ומסננת מתכת על הראש, וזוג שוטרים שתופסים אדם המחופש לפיראט כדי להובילו לניידת.

לבוש מסורתי של פיראט

השוטרים שבאו לפזר את התהלוכה היו, יש להניח, מופתעים מאוד ממה שראו. וספק אם אנשי הכנסיה הרוסית-האורטודוקסית שמחו נגד התהלוכה גם כאן מבינים מה הלך שם. המילה "כנסיה", והדיבור על "האל המפלצתי" הספיקו להם, ככל הנראה, כדי לחשוב שמדובר בכת מוזרה של תמהוניים. האמת שונה לגמרי - אם תשאלו את אנשי כנסיית מפלצת הספגטי המעופפת מהי אמונתם הדתית, אבל באמת, תגלו שמדובר באתאיסטים. יש להם פשוט דרך ייחודית להפגין את זה.

והדרך הזו, מקורה במכתב שנשלח למועצה הפדגוגית של מדינת קנזס, במערב התיכון של ארה"ב. המדינה, בה יותר מ-85 אחוזים מגדירים את עצמם כנוצרים, דנה בשנת 2005 אם ללמד לצד תיאוריית האבולוציה בשיעורי הביולוגיה גם בריאתנות - התיאוריה הלא-מדעית בעליל על פיה העולם נוצר על ידי כוח עליון. הניסיון להחדיר את הדת לשיעורי המדע עצבן את בובי הנדרסון, צעיר בן 24, שהחליט להתחכם מעט.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
אין תמונה/מערכת וואלה, צילום מסך

במכתב הפתוח אותו שלח הנדרסון, הביע דאגה מכך שהתלמידים ילמדו רק תיאוריית בריאתנות אחת, זו שמבוססת בריפוף על האמונה הנוצרית. "בואו נזכור כי יש תיאוריות בריאתנות רבות" כתב הנדרסון. "אני, ורבים בכל רחבי העולם, מאמינים באמונה שלמה כי היקום נוצר על ידי מפלצת ספגטי מעופפת. היא זו שיצרה את כל מה שאנחנו רואים ומרגישים. לדעתנו, ההוכחות המדעיות הרבות להליכים אבולוציוניים אינן אלה צירופי מקרים, אותם המפלצת יצרה".

הנדרסון דרש במכתבו כי אם התלמידים ילמדו בריאתנות בשיעורי ביולוגיה, שילמדו גם את התיאוריה של מפלצת הספגטי. "אני בטוח שאתם מבינים את נקודת המוצא שלנו. אם בריאתנות מבוססת לא על אמונה, אלא הינה תיאוריה מדעית כפי שנטען, אזי שאתם צריכים לאפשר גם לתיאוריה שלנו להגיע לתלמידים, מכיוון שגם היא מבוססת על מדע ולא על אמונה".

הנדרסון אף הסביר במכתבו כיצד בכל פעם שמדען מנסה לתארך ממצא ארכיאולוגי, מפלצת הספגטי משנה את התוצאה עם אחת מהגפיים דמויות-הנודלס שלה, וחשף כי הלבוש המסורתי של המאמינים הוא לבוש של פיראט. ואגב פיראטים, בגרף שצירף למכתבו, הציג הנדרסון את העליה בטמפרטורות ברחבי העולם במאות האחרונות לצד הירידה במספר הפיראטים - הוכחה, לדבריו, לכך שהיעלמותם של פיראטים היא שגורמת להתחממות גלובלית.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
אין תמונה/מערכת וואלה, צילום מסך

מפלצת הספגטי משתלטת על הרשת

הנדרסון כשל במשימתו הראשונית. ב-8 בנובמבר 2005, החליטה המועצה כי הסטודנטים צריכים לשמוע על בריאתנות בשיעורי ביולוגיה. רק ארבעה מתוך עשרת החברים במועצה ענו למכתב שלו - שלושה ליברלים ששיבחו אותו, ונציגה אחת שכתבה לו רק "ללעוג לאלהים זו עבירה רצינית". רק שנתיים לאחר מכן שונתה ההחלטה, כאשר הרכב המועצה השתנה.


אך למזלו של הנדרסון, את המכתב שלו הוא כתב לא ב-1995 כי אם ב-2005 - העת בה שיתוף חברתי ברשת האינטרנט החל לתפוס תאוצה. המכתב שלו הפך לויראלי, בשנה הראשונה זכה האתר שלו לעשרות מיליוני כניסות, והוא עצמו קיבל יותר מ-60,000 מיילים מאנשים ברחבי העולם. מפלצת הספגטי הפכה מהר מאוד לסמל אתאיסטי, רעיון מגוחך שבו בזמן מושתת על אותם הטיעונים של תומכי בריאתנות.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
אין תמונה/מערכת וואלה, צילום מסך

בניגוד לתופעות אינטרנטיות רבות שנעלמו אחרי שבוע, מפלצת הספגטי המעופפת חיה וקיימת גם אחרי שמונה שנים. הקנון של הכנסיה כולל כיום גם ספרי קודש, האתר הרשמי שלה מוכר תעודות הסמכה לכמורה פסטפריניסטית על מנת לחתן אנשים (כמובן שיש חתונות - הכומר לבוש כפיראט וכולם אוכלים פסטה), ומאמינים נפגשים בכל רחבי העולם כדי לדון בסוגיות דתיות קשות כמו רוטב מועדף, ולעבוד את האל באמצעות אכילת אטריות.

סיבה אפשרית לכך היא שהדיון בעקבותיו נוצרה מפלצת הספגטי לא נעלם גם הוא. המפלצת היא סמל של חשיבה רציונלית במקומות בהם הדת מנסה לפלוש לשטחי המדע, דבר באמצעותו ניתן גם להוכיח נקודה אתאיסטית וגם לעצבן כל מי שמנסה לטעון שדת ומדע, חד הם. הפסטה הפכה לכלי נשק בידי האתאיסטים, והם לא מוכנים להניח את המזלג שלהם.

4
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully