הורים, קחו אחריות מסביב לשעון

  • ישראל היום
פרופסור יהודה דנון

הישראלים לא אוהבים להיתפס מופתעים: אנחנו דואגים לביטוח עבור המכונית כדי שאם יקרה לה משהו יהיה מי שיכסה את התיקון, ולפני הנסיעה לחו"ל אנחנו דואגים לביטוח בריאות ומטען, ומובן שלכל אחד מאיתנו יש ביטוח חיים - רק שלא נזדקק. אבל יש דברים שעבורם ה"ביטוח" והאחריות צריכים להיות מובנים 24 שעות, בילד?אין, בתוכנו, ואלו הילדים שלנו. ואת זה, כך נדמה הקיץ, לא מספיק הורים הפנימו.

מנתוני השנה האחרונה עולה כי 500 ילדים מגיעים בכל יום למחלקות לרפואה דחופה בבתי החולים בישראל בעקבות תאונות. תאונות מסוגים שונים הן גם סיבת המוות המובילה בקרב ילדים וצעירים עד גיל 17, יותר מכל מחלה אחרת. ובכל זאת, רובנו חושבים ש"לי זה לא יקרה".

עוד בוואלה!

"אנחנו נותנים מענה לכשל שוק שקיים ומעודדים ייצוא ומסחר בינ"ל"

לכתבה המלאה
(צילום: פאנט)

ביום ראשון השבוע שוב מת פעוט, הפעם בן כ?3, בתוך רכב לוהט מחום. הנתונים מזעזעים - מתחילת 2013 נפגעו 21 ילדים בתוך מכוניות סגורות - מתוכם חמישה מתו. מחודש יוני ועד אמצע אוגוסט בלבד נשכחו 13 ילדים ברכב - ארבעה מתוכם מתו. אותם ילדים שהו ברכב שעות רבות, גוססים למוות בייסורים, בלי שאיש נמצא לידם, תוך כדי סבל בלתי יתואר. חיי המשפחות של אותם ילדים השתנו לעולם והלב יוצא אל אותם הורים, שמעבר לאבל הקשה שיעברו יסחבו את רגשות האשם כל חייהם.

מדי פעם בפעם, כאשר עולה הנושא על הפרק, אני שומע הורים רבים שאומרים "לי זה לא יקרה" - אמירה זו היא הבסיס לטרגדיה, שבמסגרתה ההורים נשאבים לסדר יומם העמוס ומלא המחויבויות, ושוכחים את ילדם ברכב. רק כאשר נבין שגם לנו זה יכול לקרות, נוכל למנוע מקרים נוספים. כ?40 ילדים בשנה נשכחים ברכב, וכבר אי אפשר לשאול אם יש בעיה. נתונים אלה מצביעים על בעיה חריפה וחמורה שיש לתת לה את מלוא תשומת הלב.

לנוכח הנתונים המזעזעים, אין מנוס מלצאת בקריאה לכלל ההורים במדינת ישראל - התעוררו! האחריות על בטיחות ילדיכם ברכב, בחוף הים, בבית, בגן המשחקים, בפארק השעשועים ובבריכה, בחופשת הקיץ ובשנת הלימודים - היא עליכם בלבד.

יש להתייחס במלוא הרצינות לאחריות הגדולה שמוטלת על כתפינו בכל שעות היממה - שמירה על בטיחות ילדינו. יש כמה המלצות שכדאי לאמץ בעת שנוסעים עם הילדים במכונית המשפחתית כדי להימנע מאסון נוסף, וראוי לחזור עליהן שוב ושוב: לשים לב בכל יציאה מהרכב, בטרם נעילה, שהרכב ריק מנוסעים. לא לשוחח בתוך המכונית בטלפון הסלולרי - הוא מסיח דעת - בייחוד כשאתם מסיעים את הילדים. אמצו הרגל שבמסגרתו תתקשרו באופן קבוע לבן/ת הזוג לאחר סיום הורדת הילדים כדי לוודא שאכן כולם מחוץ לרכב. הניחו את התיק או את חומרי הפגישה ואת הארנק שלכם ליד כיסא הילד. יש עוד שיטת רבות - כל אחד צריך לבחור את הדרך המועדפת עליו שתשמש לו תזכורת, ובלבד שלא ניאלץ להתמודד עם אסון נוסף. הילדים שלנו הם הדבר החשוב ביותר שיש לנו, בואו נשמור עליהם ונדאג שיסיימו את החופש הגדול בשלום.

הכותב הוא נשיא אונ' אריאל, מייסד המרכז הרפואי שניידר וארגון בטרם לבטיחות ילדים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully