וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"משרד הפנים גובה כסף מעובדים בלתי חוקיים שלא כדין"

ורד כהן-ברזילי

11.8.2002 / 9:35

עובד זר שעוזב את הארץ, מחוייב לשלם בנתב"ג על תקופת השהיה שלא כחוק; יתכן שהתשלום מתבסס על סעיף בחוק שתנאיו לא מתקיימים; משרד הפנים עשוי לעמוד מול תביעה תקדימית

ר' הגיעה לארץ לפני כשנתיים וחצי מרומניה עם אשרת עבודה. כמו עובדים זרים רבים, משלא חידשה את האשרה, הפכה לעובדת לא חוקית. לפני כשבועיים היא החליטה לחזור למשפחתה ברומניה. בנתב"ג, רגע לפני הטיסה, נתבקשה לסור עם שוטרת הגבולות ונציגת משרד הפנים לחדר צדדי. השתיים דרשו ממנה 527 דולרים כתשלום עבור החודשים בהן שהתה בארץ שלא כחוק. ר' הבינה כי אם לא תשלם – לא תוכל לצאת את הארץ. היא שילמה 500 דולר, וקיבלה קבלה זמנית חתומה על ידי משרד הפנים.

ר' אינה חריגה. מדובר בנוהל שגרתי אותו עוברים כל הזרים ששהו בארץ שלא כחוק. משרד הפנים גובה מהם תשלום רגע לפני הטיסה, בהתבסס על סעיף בנוהל אגרות על שירותים. אולם, מסתבר כי יתכן וגביית הכסף, במיוחד כשהיא נעשית במעמד היציאה מהארץ – אינה חוקית. כך יכול להיות שנוצר מצב בו גבתה המדינה סכומי עתק מזרים, שלא כדין.הסעיף מתקיים אם העובד "הגיש בקשה לקבלת שירותים"

משרד הפנים עובד על פי נוהל שגרתי שנקבע בשנת 1952 במסגרת סמכויות חוק הכניסה לישראל. במכתב שהגיע לידי מערכת וואלה! חדשות טוען עו"ד אחמד עמאר בשמה של ר' כי הסעיף עליו נשען משרד הפנים מתקיים רק אם השוהה הלא חוקי הגיש בקשה לקבלת שירותים, ולא ניתן להפעלה באופן אקטיבי על ידי המדינה. "מרשתי לא הגישה בקשה להארכה למפרע של רישיון ישיבה, ולא הגישה כל בקשה אחרת לשירותים", טוען עו"ד עמאר. לדבריו, אולצה למעשה ר. לשלם את הכסף, דבר שאינו מתיישב עם הסעיף עליו מתבסס משרד הפנים. כמו כן, טוען עמאר כי "האגרה נגבתה ממנה בדרך של הפעלת לחץ נפשי וניצול מצוקתה". לדבריו, ר. הבינה כי אם לא תשלם "היא תשהה בכלא בארץ עד לתשלום החוב".

בדיקת וואלה! חדשות מעלה כי משרד הפנים אכן אינו מחייב את עובדיו להמתין להגשת בקשה לשירותים. להפך, לפי התקנות שמיושמות כיום במעברי הגבול, שוהה שלא כחוק מעבר לשלושה חודשים יעוכב עד למתן הכסף. החישוב הכספי נעשה בהסתמך על סעיף 11 באגרות על בקשות לשירותים שבהודעות הכניסה לישראל, בו נכתב כי יש לגבות 70 שקלים בעד כל חודש בתוספת 25 שקלים חדשים לכל נפש עבור השירות: "הארכה למפרע של רשיון ישיבה מכל הסוגים לאחר שחלפו שלושה חודשים לפחות מיום פקיעת הרשיון". במשרד הפנים מודים כי גם אם השוהה הבלתי חוקי לא ניגש מרצונו לשלם את האגרה - הם יגבו אותה.

במכתבו דורש עו"ד עמאר להשיב לר' את כספה בתוספת הוצאות בתוך 10 ימים, אחרת ינקוט בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותו. פשרה או ויתור מצד משרד הפנים בעניינה של ר. עשויים להוות בסיס לתביעה תקדימית.

העובדים הזרים רוצים לעזוב אבל מפחדים

בקרב אוכלוסיית העובדים הזרים נפוצה השמועה על כך שמשרד הפנים גובה כסף בנמל התעופה ויצרה מצב מגוחך, בו למרות שהמדינה מעוניינת ביציאתם של העובדים הלא חוקיים, אלו אינם עוזבים מחשש שיאבדו חלק מכספם. א', השוהה בארץ כבר ארבע שנים חושש כעת לחזור למולדתו, רומניה: "500 דולר זה הרבה מאוד כסף בשבילי". לדבריו, גם חבריו מעכבים את חזרתם למולדתם.

פז ניסים, מנהל "במבילי", ארגון התנדבותי המסייע לעובדים זרים, מכיר את הנושא ומתקומם עליו: "זה הדבר הכי מזעזע שיכול להיות במדינה דמוקרטית ונאורה. המושג שהות יתר איננו קיים במדינה ולכן הכסף שנגבה נלקח שלא כדין". לטענתו יש לטפל בסוגיה זו במהירות על מנת לאפשר לשוהים לא חוקיים המחזיקים בכרטיס טיסה למולדתם לעזוב את הארץ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully