וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפלסטינים: הקמת ממשלת חירום היא הכרזת מלחמה

30.10.2000 / 10:53

פייסל חוסייני: "לא נהיה אחראים למה שיקרה לאחר הקמת ממשלת חירום"; נביל שעת': אנו נקבע מתי להשתמש בנשק נגד ישראל; לדבריו ההכרזה על מדינה פלסטינית ירדה בינתיים מהפרק, והפלסטינים יתמקדו כעת במאבק צבאי; "מאז פרוץ המהומות התחממו היחסים בין הפלסטינים לסוריה"

מאת שי שריג

שר התיכנון הפלסטיני, נביל שעת', מתייחס הבוקר לכוונת ברק להקים ממשלת אחדות עם הליכוד ואומר כי "ממשלת חירום פירושה הכרזת מלחמה, שכן ממשלות חירום בישראל הוקמו רק לצורכי מלחמה". בראיון ליומון הערבי "א-שרק אלאווסט" אומר שעת', כי ממשלת ישראל נערכת להרחיב את מעגל העימות באזור ולכלול בתוכו את סוריה ולבנון. הכוננות העליונה שהוכרזה בבסיסי צה"ל וגיוס אנשי מילואים, מדגיש שעת', הם חלק מההכנות הללו.

שעת' אומר כי פלישה ישראלית לגדה המערבית ולרצועת עזה בניסיון לדכא את האינתיפאדה לא תביא לישראל שום תועלת, אלא רק יחריפו את המצב. עם זאת, הוא מוסיף, כי הסכנה הגדולה ביותר הניצבת בפני הפלסטינים היא הסגר שישראל מטילה על השטחים. שעת' מדגיש פעם נוספת כי "רעיון ההכרזה על הקמת מדינה פלסטינית ירד לפי שעה מן הפרק, שכן מדובר ברעיון שהיה חלק מ'מאבק מדיני', שאינו מתאים ל'מאבק הצבאי', המתנהל בימים אלה".

השר הפלסטיני ציין כי הפלסטינים מוכנים להקריב קורבנות ולהמשיך להילחם עד למימוש זכויותיהם. עוד אמר כי מאז פרוץ אינתיפאדת אל-אקצה, התחממו היחסים בין הרשות הפלסטינית לבין סוריה.

אתמול הדגיש שעת', במהלך ביקור בשגרירות פלסטין בנסיכות אבו דאבי שבמפרץ כי הפלסטינים ייבחרו מתי להשתמש בנשק נגד ישראל. "אנחנו נבחר במקום המתאים ובזמן המתאים להשתמש בנשק עד שנשיג את כל מבוקשנו. האינתיפאדה הפלסטינית לא תיפסק עד להשגת הדרישות הפלסטיניות, קרי נסיגה לגבולות הארבעה ביוני 67', הקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים, מימוש זכות השיבה ומתן פיצויים לעם הפלסטיני".

חוסייני: "העימותים יתעלו לרמות חדשות"

גם פייסל חוסייני, מחזיק תיק ירושלים ברשות הפלסטינית, מתייחס לכוונת ברק להקים ממשלת חירום ואומר כי אם תקום ממשלת חירום, מעגל העימותים באזור יתרחב ויתעלה לרמות חדשות. בראיון ליומון הערבי הבינלאומי "אל-חיאת" הרואה אור הבוקר, טוען חוסייני, כי המאמצים שעושה אהוד ברק להקמת ממשלת חירום – תכליתם ליצור חזית פנימית אחידה בישראל. משמעות הדבר, לדברי חוסייני, היא שגם הפלסטינים יצטרכו ללכד את שורותיהם וליצור חזית אחידה נגד ישראל.

חוסייני מסביר כי משמעות הקמת ממשלת חירום היא "שהעימותים עם ישראל יעברו מהרמה המדינית לרמות אחרות. אנחנו לא נהייה אחראים להשלכות שתהיינה למהלך שכזה, אלא ישראל, משום שהיא לא תותיר בידינו כל ברירה אחרת". חוסייני הגיע לנסיכות קטאר כדי לדון עם הבכירים הקטאריים בסגירת הנציגות הישראלית בדוחה, הבירה.

בתוך כך, אמר אמש ראש המועצה המחוקקת הפלסטינית, אבו עלא, במסיבת עיתונאים, כי השבת השקט לאזור תיתכן רק באמצעות התערבות גורמים בינלאומיים נוספים בתהליך השלום, "לאחר שנכשלו הניסיונות להשגת הסדר בחסות בלעדית של ארה"ב, הנוטה לצד ישראל".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully