וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ממשלת חירום: קודם קלינטון, אחר כך שרון

30.10.2000 / 7:38

נדנדת האחדות נראית הבוקר כנוטה לצד השלילי; מקורות מדיניים טוענים כי ברק אישר את טיוטת ההסכם עם הליכוד אולם הוא יעדיף למשוך את החתימה עד לשובו מוושינגטון, בעוד שבועיים; ח"כ שיטרית: "אם ברק רוצה לפתור את העניין הוא יכול לנסוע לוושינגטון ולקחת איתו את אריק"

בעוד ששרון ממשיך לתקוף את ברק בפומבי, המגעים לממשלת חירום מתנהלים בקדחתנות. מקורות בלשכת ראש הממשלה, טוענים היום כי ברק כבר אישר את רוב סעיפי החוזה לממשלת החירום, ובכללם זכות הוטו לשרון, אולם הדרך לממשלת חירום עדיין רחוקה. ברק, טוענים פרשנים, ינסה למשוך את המגעים עד שובו מהפגישה עם נשיא ארה"ב, ביל קלינטון, בעוד שבועיים.

ח"כ שיטרית, אמר היום בתגובה: "אם ברק רוצה לפתור את העניין, הוא יכול לנסוע לוושינגטון ולקחת איתו את אריק, אם הולכים לממשלה משותפת אז מדוע לא להתחיל אותה כבר עכשיו". השר בן אליעזר השיב שאם קלינטון קורא לברק, ברק צריך ללכת. ואופיר פינס אמר כי אין לישראל אחת התנגדות ששרון ייסע עם ברק, בתנאי שהוא יהיה חבר בממשלת החירום.

אתמול הופצו שתי טיוטות לממשלת החירום. הראשונה על ידי השר בנימין בן אליעזר, שהציג אותה שלשום, בישיבת בכירי מפלגת העבודה עם ראש הממשלה, בעוד השנייה הוגשה על ידי חבר הכנסת, מאיר שיטרית, ליו"ר המפלגה. הפער בין הטיוטות קטן. רק שני סעיפים מפרידים בין המפלגות לממשלת חירום, מתוך 11 שכבר הושגה עליהם הסכמה. הסעיף המרכזי שעליו אין עדיין הסכמה הוא סעיף מספר שבע - סעיף הווטו. לפי הסעיף, שרון יהיה בעל זכות וטו בשני נושאים: מדיני ופעילות ישראל במקרה של הכרזה פלסטינית חד צדדית. שרון היתנה את הצטרפותו לממשלה בתנאי שברק יזנח את הבנות קמפ-דיוויד ויפעל לגיבוש דרך מדינית חדשה. לפי הסעיף החדש, לשרון תהיה זכות וטו מוחלטת על חידוש המשא ומתן המדיני. סעיף זה יאפשר לשרון לעכב את התהליך המדיני, למורת רוחם של חלק מחברי הממשלה, בראשם יוסי ביילין, שמתנגד לצירוף שרון לממשלה. יו"ר הקואליציה אמר היום בתגובה למתן זכות הווטו: אנחנו לא נרשה ששרון יקבל וטו בנושאים האלה ונפעל לביטולו.

היום, יפתח מושב החורף של הכנסת. הקואליציה של ברק, מפוררת ומצומצמת, מתקיימת בעזרת מכונת ההחייאה שש"ס העניקה לברק. אם לא תקום ממשלת חירום בתוך חודש, אזי אזרחי מדינת ישראל יאלצו לשוב לקלפיות.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully