וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בג"ץ פיטום האווזים: "מלחמת הסרטים" בעיצומה

תמר נהרי

9.8.2002 / 0:01

בג"ץ אמור להכריע בקרוב בעתירה נגד פיטום אווזים; סרט שהציגה המדינה הראה פיטום "עדין" של האווזים; קלטת שצולמה באותו המקום מציגה תמונה שונה וקשה; שני הסרטים מצורפים לכתבה

בימים הקרובים צפוי בג"ץ להכריע בעתירת ארגון "נוח" ארגון הגג של האגודות למען בעלי החיים, כנגד תעשיית פיטום האווזים בארץ. העותרים טוענים, כי פיטום האווזים הינו בגדר התעללות, המהווה סתירה גמורה לחוק צער בעלי חיים, ומתוקף זה מתבקש בג"ץ להוציאה אל מחוץ לחוק. החלטה דומה, אגב, נתקבלה כבר ב-13 מדינות באירופה, בכללן כאלה שהיתה בהן תעשיית פיטום מפותחת כמו בישראל.

לעתירה צורפו צילומי סתר שנערכו במספר מפטמות אווזים בארץ, הממחישים לדעת העותרים את אופן הפיטום. האווזים שנראו בהם היו פצועים, מותשים וגוססים כתוצאה מתהליך הפיטום, ונמלטים באימה מפני המפטמים.

בדיון האחרון שנערך בבג"ץ בנושא, לפני כחודש ימים, הוקרן מטעם המדינה סרטון נגדי, שצולם במפטמה גדולה במרכז הארץ. בסרט זה נראים האווזים מפוטמים בעדינות כשאינם מראים רתיעה מהמפטם. בתום הפיטום ליקקו האווזים מרצונם את שאריות התערובת ממתקן הפיטום. בקריינות שהוצמדה הוסבר, כי "האווזים אינם מראים סימני הירתעות מהמאביסים, כיוון שאלה אינם מסמלים עבורם מקור לסבל".

האווזים נמלטים לשולי הכלובים

לשני הסרטים שהוצגו יוחס משקל משמעותי בעתירה, שהוכתרה בכלי התקשורת כ"מלחמת הסרטים". שופטי בג"ץ הודיעו בדיון כי הכרעתם תינתן מאוחר יותר. לפני כשבוע התקבלו בבג"ץ ראיות חדשות: העותרים שיגרו צילומי סתר שנלקחו לפני כשבועיים על ידי אנשי עמותת "אנונימוס" לזכויות בעלי חיים, באותה מפטמה בה צולם סרטון הפיטום "העדין" שהוצג על ידי המדינה. הסרט החדש מציג תמונה אחרת: האווזים מגלים בהלה קשה מהמפטמים, ונמלטים לפינות הכלובים. בשולי המפטמה נראו אווזים גוססים כתוצאה מתהליך הפיטום.

באמצעות הסרט החדש מנסים העותרים לשכנע את שופטי בג"ץ, כי הסרט שהגישה המדינה אינו אלא סרט תדמית, מצג שווא, הרחוק מלייצג נאמנה את הפיטום בשטח. לסרט החדש ששוגר לבג"ץ מצורפת חוות דעתו של הווטרינר, ד"ר אנדרי מנשה, הידוע כאחד הפעילים הדומיננטיים למען רווחת בעלי החיים בארץ. מנשה טוען כי האווזים שמשרד החקלאות הראה לשופטים נמצאים בראשית תקופת הפיטום, ולכן אינם מראים עדיין סימני פחד. הפיטום עצמו נערך, לדעת מנשה, באופן איטי ועדין במכוון.

מדובר משרד המשפטים נמסר בתגובה לדברים, כי "העותרים לא המציאו לפרקליטות את הקלטת או כל חומר הקשור לקלטת שהוגש לבית המשפט. לכן, בנסיבות אלו לא נוכל בשלב זה להגיב בנושא".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully