וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המח"ט המתחזה: "לא מצופה מקצין בכיר להתנהג כך"

8.7.2013 / 18:36

יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים לשעבר התייחסה בחריפות למקרה שנחשף במהדורת וואלה! חדשות, בו אל"מ נשוי התחזה לכאורה לאדם אחר, כדי לפתות נשים למין. צפו בעדות של אחת מהן

עריכת וידאו: יאיר דניאל

תגובות חריפות במערכת הציבורית לפרשת הקצין המתחזה, שנחשפה היום (שני) במהדורת וואלה! חדשות: "זאת לא התנהגות ערכית נורמטיבית שמצופה מקצין בכיר בצה"ל"], אמרה תת-אלוף (במיל') גילה כליפי, יועצת הרמטכ"ל לשעבר לענייני נשים. "יחד עם זאת, אני לא מצפה להתנהגות כזאת מאף גבר - גם אם הוא מנכ"ל חברה פרטית באזרחות. אך אנחנו מצפים מקצינים בכירים להתנהגות ערכית. זה לא דבר מקובל, בטח כשאתה מפקד על חיילות וחיילים". לדברי כליפי, "הצבא התקדם מאוד בעניין הזה. והוא ממשיך ופועל כדי למגר תופעות לא נורמטיביות. אני סומכת על שיקול דעתו של הרמטכ"ל, שיקבל את ההחלטה הנכונה בעניין הקצין".

מעדויות שהגיעו לידי וואלה! חדשות, עולה כי הקצין, מח"ט בדרגת אלוף-משנה, נוהג להשתמש בזהות בדויה, מציג עצמו כגבר פנוי ויוצר קשר עם נשים באינטרנט. הנשים מעידות על דפוס פעולה דומה, לפיו הקצין יצר עמן קשר בפייסבוק תוך שהוא מתחזה לאדם בשם "אלון רותם", וחיזר אחריהן נמרצות, עד שהסכימו להיפגש עמו. הן מספרות כי "נפלו לפח של מילים יפות", וכי אם היו יודעות כי מדובר בגבר נשוי - לא היו נענות לקשר עמו. אחת מהן אף סיפרה כי באחד המפגשים ניסה הקצין בכוח לקיים עמה יחסי מין.

צפו: במהדורת וואלה! חדשנות נחשף - המח"ט שהונה נשים

"קשה להבחין במתחזה פוטנציאלי"

חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד), יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, מסרה בעקבות הפרסום כי בדיון הקרוב בוועדה בנושא, "נדרש גם להתמודדות הצבא עם הסכנות הרבות שטמונות באינטרנט וברשתות החברתיות, ונבחן כיצד ניתן להילחם בהן". לדברי ח"כ לביא, "המקרה בו מח"ט בצה"ל מתחזה באינטרנט במטרה לפתות נשים, מעידה עד כמה רחבה ומסוכנת התופעה, ושלעולם לא ניתן לדעת מי עשוי להיות מתחזה פוטנציאלי. הוועדה לקידום מעמד האישה מקיימת דיונים תקופתיים במסגרתם מדווח צה"ל לוועדה על ההטרדות המיניות בצבא. אני סמוכה ובטוחה שהצבא ידע לבדוק את המקרה ולהתייחס אליו במלוא הרצינות. יש לעשות כל שניתן על מנת למנוע ממקרים מעין אלו להישנות".

חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ), שהייתה בעבר מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בישראל, ציינה כי "לפי התמונה שמוצגת בכתבה, מדובר במקרה חמור של הטרדה מינית. אם לאחר חקירה ובירור החשדות יאומתו, על הרמטכ"ל לשקול את המשך שירותו הקצין בנוסף להעמדתו לדין בגין הטרדה מינית. קצינים בצה"ל אינם רק ממלאי תפקיד אלא גם מחנכים ודמויות מופת. צה"ל שמכתיר עצמו השכם וערב כ'צבא המוסרי בעולם' - לא יכול להרשות שאלו יהיו קציניו. כל פעולה למעט הפסקת שירותו בצה"ל תהיה כתם שחור על המערכת הצבאית הישראלית. בכוונתי לפנות עוד היום לרמטכ"ל לדרוש חקירה מקיפה של המקרה".

"אם אכן יימצא כי הדברים נכונים, אין זה ראוי שהקצין ימשיך לכהן בתפקיד פיקודי", אמרה חברת הכנסת מירי רגב (ליכוד), בעקבות חשיפת וואלה! חדשות. "המתחזה ואשר מנסה להתל באנשים ולגנוב את לבם, ראוי לשלם על כך מחיר כבד, בגין אותה התחזות. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בקצין בכיר שעתידו והקריירה הצבאית שלו עוד לפניו והוא בבחינת סמל המייצג את צהל, את ערכיו הפיקודיים ומהווה דוגמא ומופת לחייליו ולאזרחי המדינה. אני קוראת לצבא למצות את הליכי הבדיקה. מוטב לבדוק לעומק את הנושא, ולא להסיק מסקנות מהירות ונחפזות".

העדות המלאה

"לפני שנה וחצי פנה אליי גבר בפייסבוק דרך תיבת הדואר, בהודעה פרטית, בשם אלון רותם", היא משחזרת ש', אחת הנשים עמן יצר קשר. "פרופיל הזוי לחלוטין, בלי שם, בלי תמונה. 'ראיתי את דף הפרופיל שלך, מאוד מצאת חן בעיניי, נראה לי שמאוד נתאים. אני גבר קצת אחר, לא כמו כולם, אני משהו אחר', הוא כתב. החזרתי לו הודעה. כתבתי לו משהו כמו 'הכל טוב ונחמד, אבל אין לך תמונה ואין שום דבר שיכול להעיד עליך, אני לא יכולה להמשיך קשר איתך עד שלא תשלח לי פרטים, תמונה, תגיד לי מי אתה, מה אתה. אנחנו חיים בג'ונגל וכל אישה צריכה להיות זהירה'".

הקצין הסכים, ושלח לש' כמה תמונות. השניים המשיכו להתכתב. "ראיתי שיש לו שפה גבוהה, מתק שפתיים. יש לו מילים באמת גבוהות. האיש הזה יודע לדבר, יודע לפתות נשים. הוא ידע לומר כל מה שאישה אוהבת לשמוע". לאחר תקופה של התכתבות, הסכימה ש' לתת לקצין את מספר הטלפון שלה. "אין אישה שלא מתפתה לזה, ואני מודה ומתוודה – אכן התפתיתי. נפלתי לפח של המילים היפות. נפגשתי אתו באיזה פאב. הופיע מולי גבר גבוה, נאה. בסוף הערב הוא הסיע אותי הביתה, לא קרה שום דבר. אחרי הפגישה תכף הוא שלח לי סמס, באותו לילה. 'את מאוד מוצאת חן בעיניי, שוב – חיבור מהקוסמוס, חיבור מלמעלה, אסור שזה ייפסק, גם פיזית את מאוד מושכת אותי'".

כמה ימים אחר כך, התקיימה פגישה שנייה בין השניים, תוך שהקצין ממשיך להתחזות ל"אלון רותם" ולהציג את עצמו כרווק. "הוא עמד על זה שהוא רוצה לפגוש אותי בבית. אמרתי לו שאני לא מכניסה אנשים אליי הביתה, והוא ישב עליי כמו מכבש. לא עזב. הוא עשה את זה בצורה מאוד ערמומית. הוא אמר לי, 'בואי נצא לארוחת ערב', הסכמתי, אבל הוא אמר שהוא יוכל רק ב-12 בלילה. אמרתי לו 'אתה עושה צחוק? איזה מסעדה תקבל אותנו ב-12 בלילה?', וכאן אני נפלתי בפח. אמרתי לו 'טוב, אתה יודע מה? אתה רוצה שנשב ונדבר על ארוחת ערב? תבוא אליי הביתה, אבל בתנאי שאנחנו אוכלים ארוחת ערב, ואחר כך אנחנו הולכים לישון ולא קורה בינינו ממש שום דבר. אני לא מוכנה ללכת אתך מעבר להיכרות ידידותית'".

"הוא הגיע לקראת חצות. אכלנו, דיברנו, נהיה שתיים לפנות בוקר", נזכרת ש' בפגישה. "הסכמתי שהוא ישן, אבל עשיתי אתו סיכום שאין דבר כזה שתהיה פעילות פיזית. סיימנו לאכול, נכנסנו למיטה, ואמרתי לילה טוב, שהוא ישן בצד שלו ואני בצד שלי, ואמרתי לו בפירוש לא יקרה שום דבר, אנחנו הולכים לישון. הוא ניסה בכל הכוח, הוא לא התייחס ל'לא' שלי. אני הרגשתי משהו לא תקין בהתנהלות שלו, במיוחד אחרי שהוא ניסה בכוח. אבל מכיוון שאני אישה שאומרת 'לא זה לא', ולמילה שלי יש משקל, נתתי לו להבין שזה לא ילך. הוא ניסה וניסה, עד שהוא הבין שכשאני אומרת לא זה לא. הוא פשוט הפסיק ונרדם. בבוקר הוא הלך". זאת הייתה הפעם האחרונה שבה ראתה ש' את הקצין. המסרונים המשיכו, אך לאט לאט דעכו. עם זאת, החשד שהתעורר בליבה שמשהו אינו כשורה – לא הפסיק להטרידה.

"יצרתי קשר עם מכר שלי שנמצא בתפקיד בכיר בצבא. הוא בדק את זה, ולפי התמונה עלינו על זה שיש כזה אלוף משנה. אני לא אגיד לך שנפלתי מהכיסא, כי הרגשתי שמשהו לא תקין ולא ראוי בהתנהגות שלו. אני גם לא נפגעתי, כי הוא לא הצליח להפיל אותי מבחינת התאהבות. אבל אני בטוחה שיש נשים שהתאהבו בו", סיפרה. ש' המשיכה בחייה, ושכחה מהקצין המתחזה. עד למפגש עם חברתה ח' לפני כשבועיים. "ישבנו בבית קפה ברמת אביב", נזכרת ח'. "דיברנו על הסכנות שבהיכרויות באינטרנט. ש' אמרה שצריך מאוד להיזהר, יש הרבה מתחזים. אמרתי לה שמעולם לא נתקלתי במתחזה. ואז היא סיפרה על המקרה שלה, וכשהיא אמרה את השם 'אלון רותם' – העיניים שלי זהרו".

ח', מתלוננת נוספת, הבינה שגם היא נפלה בפח של דפוס פעולה דומה. "הוא כתב לי בתיבת הדואר הפרטית בפייסבוק, שהוא עוקב אחריי הרבה זמן, שאני אישה מיוחדת, נראית מדהים. החמיא לי בשפה גבוהה, חרוזים וציטוטים של שירים. היה בו משהו מעניין וסוחף", היא מספרת. גם לח' שלח הקצין תמונות שלו. "ראיתי גבר מדהים. הוא אמר שהוא בתפקיד בכיר במערכת הביטחון ולכן דף הפייסבוק שלו צנוע. ניהלנו שיחות עומק, הוא כבש אותי בשנינות שלו. הוא ידע בדיוק איך לדבר עם אישה. אני מאד חדה, אחת שקשה לעבוד עליה. התרשמתי". הקצין הציג עצמו כגרוש, ובשלב מסוים ח' הסכימה להיפגש עמו. "הוא בא לאסוף אותי הלכנו לארוחת בוקר. הגיע עם מדים. הוא נראה כמו שחקן קולנוע. חתיך, גבוה, בנוי לתלפיות. הוא ביקש שאסתכל לו בעיניים, הציף אותי במחמאות. היה בזה משהו לא טבעי. בסוף הפגישה הוא ביקש נשיקה, ביקש לגעת. לא הסכמתי".

בשלב מסוים, גילתה ח' שהקצין אינו גרוש כפי שאמר. "הטלפונים לא הפסיקו, וגם המסרונים. הוא רצה שניפגש שוב, אבל הייתי בתקופה שלא יכולתי להיפגש – והקשר ניתק". ב', לעומת זאת, הייתה בקשר עם הקצין "תקופה ארוכה". לדבריה, "הבחור הוא חמד של בחור, מקסים, איכותי, עם חוש הומור. הוא הציג את עצמו כ'אלון רותם' ואמר שהוא פרוד. ראיתי שה'קיר' ריק, אין תמונה. תוך עשר דקות ידעתי את הזהות האמתית שלו. במשך שבועיים התכתבתי אתו ונהניתי מהשפה הספרותית שלו. כל פעם שהוא חתם בשם 'אלון' צחקתי, כי לי כבר היו את כל הפרטים. הוא אומר שהוא בתפקיד ביטחוני, הוא לא אומר צה"ל. התכתובת שלי אתו הייתה מאוד ארוכה, עד שנתתי לו את מספר הטלפון שלי". ב' מסרבת לחשוף פרטים על יחסיה עם הקצין, אבל מציינת ש"זה הסתיים בלי כעס. אנחנו כבר שנה לא בקשר".

לב' אין כל טענות כלפיו. "יש פה עניין של אחריות אישית, כי אנחנו מדברים על נשים בגירות, לא קטינות. אישה בת 50, שידעה גבר אחד או שניים לפחות – זה זועק ללכת ולבדוק את זה. המקום הקורבני מאוד מרגיז אותי". ח', לעומתה, חושבת אחרת: "האיש הזה, שהוא קצין גבוה בצה"ל, הוא מחנך דור של חיילים ושל קצינים. אני לא חושבת שזו התנהגות ראויה לקצין בצה"ל. אני רוצה שהאיש הזה יפסיק להונות נשים". גם ח' מסכימה עם הדברים: "הגעתי לפה כיוון שהמטרה שלי היא לעצור אותו כרגע שלא יפגע בעוד נשים. אין לי ספק שיגיעו בעקבותיי עוד הרבה נשים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מיד עם היוודע התלונה, נקרא הקצין לבירור ראשוני בראשות מפקד זרוע היבשה, האלוף גיא צור. בנושא תתקיים בדיקה מעמיקה ויסודית".

  • עוד באותו נושא:
  • קצין

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully