וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"עזוב ברבורים זה בטח לא מהקישון"

29.10.2000 / 19:05

כך אמר מפקד יחידה בחיל הים ללוחם שצלל בקישון וחלה בסרטן; הלוחם לשעבר העיד היום בפני ועדת החקירה בראשות השופט שמגר, שדנה ב"פרשת הקישון"

מאת גלי סימן-טוב

ועדת החקירה הדנה בקשר שבין הצלילות שערך חיל הים בנחל הקישון, והופעת מחלת הסרטן אצל חלק מהלוחמים שמעה היום מספר עדויות מפיהם של מי שצללו בעבר בנחל והיום חולים.

יהודה הבר, בוגר הילת"ם (היחידה לעבודות תת מימיות), צבר יותר מ-3000 שעות צלילה בקישון , חולה היום במחלת הסרטן, הגיע ממדריד שם הוא עובד כשליח משרד החוץ, כדי להעיד בפני הוועדה בראשותו של נשיא בית המשפט העליון לשעבר מאיר שמגר.

הבר סיפר על הצלילות שערך במים העכורים של נחל הקישון, וחשיפת הלוחמים למים. "צללנו בקישון וזו עובדה שאי אפשר לקחת מאתנו. הסירחון מהמים היה ממש בלתי נסבל, אבל כחניכים לא העזנו להגיד דבר. הצלילות נערכו על בסיס קבוע למרות שיש מי שאמרו כי צללנו רק במצבי חירום. בשבילנו הכל היה מצב חירום בו צללנו ועבדנו שעות בתוך הבוצה העכורה. בקיץ לבשנו בגד ים תחתון בלבד".

הבר אמר כי היה נכון להוציא את ועדת החקירה מידי חיל הים, לאחר שבכירים בחיל ראו את הנושא כלא ראוי להתייחסות עמוקה. "עזוב ברבורים זה בטח לא מהקישון", ציטט הבר את מפקד הילת"ם הנוכחי. "לא יתכן שפתאום לאחר ששרתתי את המערכת שנים רבות, כאשר אני חולה אני הופך להיות אויבה. נתתי את נשמתי למדינה, מדוע מוציאים לי את הנשמה כדי להכיר בי כנכה", אמר הבר.

גם טל ארבאל, ששירת באותה יחידה והיום סובל מבעיות בריאות סיפר לוועדה על הצלילות הממושכות בתוך המים המזוהמים. ארבאל תיאר כיצד נפצע בברכו מגרוטאות שהיו במים, אותן לא יכול היה לראות בגלל עכירותם של המים.

גם הדייגים שחלו הגיעו להעיד

עדות נוספת שמעה הועדה מתולי לוי, אחד מ-26 דייגים מאזור נחל הקישון שחלו בסרטן.

לוי שדג בקישון עוד מאמצע שנות ה-70, קיים אף הוא מאות צלילות בקישון. הוא חלה בלוקמיה בשנת 94', כיום הוא סובל מסוכרת ומחלת עור. "הקישון היה מסריח ומטונף, אבל העבודה הצריכה לצלול במים המלוכלכים, פעמים רבות ללא הגנה מתאימה", סיפר לוי.

את דיוני הועדה היום נעל סמנכ"ל משרד הביטחון, וראש אגף השיקום, אורן צ'יקו, שהסביר לוועדה מהם הקריטריונים לאישור נכות בצה"ל. "מנגנון התביעה לקבלת נכות מתחלק לשניים, יש להוכיח כי פרצה מחלה או פציעה במהלך השירות הצבאי או שהחמירה. בנוסף יש להוכיח קשר סיבתי בין השירות לפגיעה".

על-פי עדותו של צ'יקו, צה"ל לא מצא במקרה של יובל תמיר, שהגיש את התביעה נגד צה"ל, סיבה מוצדקת להכיר בו כנכה צה"ל. כך גם לגבי עוד שלוש תביעות נוספות שהוגשו. יחד עם זאת אמר צ'יקו שבמשרד הביטחון הוחלט כי מסקנות הוועדה יכובדו על ידי אגף השיקום.

ביום שלישי הקרוב אמורה להתכנס הוועדה לשמיעת העדויות האחרונות בנושא, לאחר מכן יחל דיון פנימי בין חבריה על קבלת ההחלטות.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully