וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדשא בקמפוס עדיין ירוק יותר

29.10.2000 / 18:44

שנת הלימודים החלה בשקט בגלל האיסור על הפגנות, אבל הסטודנטים מבטיחים לחזור לפעילות פוליטית כבר בשבוע הבא; בירושלים התלוננו על אפליה לטובת הערבים; בת"א דווקא הפגינו בעד הערבים ובחיפה מאיימים: השטח מוכן לשריפה, דרוש רק הגפרור; וואלה! חדשות חזרו לקפיטריה

מאת לירון מרוז, הלית לוי וגלי סימן טוב

הוראת ראשי האוניברסיטאות שלא להרשות פעילות פוליטית בקמפוסים גרמה ליום הראשון ללימודים לעבור בשקט רב, אבל המתח נאגר מתחת לפני השטח, ולכולם ברור כי כבר בשבוע הבא, כאשר יוסר האיסור להפגין - הוא יתפרץ.

גם במקום הכי רגיש מבחינה פוליטית עברה פתיחת שנת הלימודים בשקט. יו"ר אגודת הסטודנטים בירושלים, גיא יארניצקי, אומר כי "היה חשש שהתבערה תפרוץ משני הצדדים, אבל ראשי התאים הוכיחו שהם שולטים באנשים". ניסיונות בודדים של גופים פוליטיים להלהיט את האווירה לא עלו יפה.

יו"ר תא חד"ש, נהאד בוקעי, ביקורתי יותר: "ההחלטה מכוונת נגד הסטודנטים הערבים", הוא אומר, "ונפעל בדרך לגיטימית לשינוי ההחלטה. אין חשש לעימותים בין הסטודנטים, רק לעימותים עם המשטרה".

מירה גותי, יו"ר תא לביא המזוהה עם הליכוד, מתלוננת על אפליה. "עמדנו מחוץ לקמפוס וחילקנו פליירים ודגלים ועשו לנו בעיות, הערבים קיימו כנס בתוך הקמפוס", היא מוחה. שיא השיאים מבחינתה היה איסור של דיקן הסטודנטים לאפשר לה ולחבריה להניף את דגל ישראל ולשיר את ההמנון בטענה שזו פרובוקציה: "אם זו פרובוקציה אז לאן הגענו", היא אומרת.

כל השלושה דורשים מהאוניברסיטה להסיר את המגבלות ולאפשר פעילות פוליטית. "אנחנו בסך הכל מבקשים להשמיע את הקול שלנו", אומר בוקעי, "אם ירשו לנו להפגין לא נשרוף את האוניברסיטה".

חיפה: הפוליטיקאים מתבקשים לא להגיע

16 אלף סטודנטים יש באוניברסיטת חיפה, 18 אחוז מהם ערבים. הקמפוס היחידי בו שיעור הסטודנטים הערבים זהה כמעט לשיעורם באוכלוסיה.

אנשי הסגל טוענים כי מניעת חופש הביטוי היא בעייתית וראשי התאים מצאו דרך לעקוף את האיסור: חולצות התאים נלבשו במהופך. הסטודנטים הערבים ויהודים, מצידם, ישבו בצדדים המרוחקים של האולמות.

"אני לא יכול לשבת באותו שיעור, להכין אותה עבודה, עם מי שרגע קודם קרא לראש הממשלה שלי רוצח והניף את דגל פלסטין", אמר אבי עובדיה, סטודנט שנה שניה בחוג למזרח תיכון ותקשורת.

למרות שהיום הראשון עבר בשקט מבטיחים ראשי התאים להתחיל בשבוע הבא בהפגנות. יו"ר אגודת הסטודנטים, פלג רשף, מנסה ליזום פעילות משותפת לסטודנטים יהודים וערבים, אבל ראשי התאים אינם מתלהבים. "מי יודע מה יהיה פה אחרי השבוע הראשון של ההפוגה?".

ביקורים של פוליטיקאים, הן זה של יו"ר הליכוד אריאל שרון והן של ח"כים מהשמאל, נידחים בינתיים. אבל יו"ר אגודת הסטודנטים יודע שהשקט זמני. "השטח בוער. הקש והעצים מוכנים לשרפה ורק חסר הגפרור - ואז הכל יוצת", אומר רשף.

תל אביב: סדקים בבועה

התל-אביבים, שלא פעם הואשמו שהם חיים בבועה משלהם, הגיעו בבוקר שטוף שמש לפתוח את השנה החדשה. כיכר אנטין, כיכר ההפגנות של האוניברסיטה, היתה שקטה יחסית. רק קומץ סטודנטים יהודיים הפגינו נגד המצב הפוליטי והפגיעה בערבים.

"ההחלטה שאסור להפגין בתוך הקמפוס היא הוראה דיקטטורית ואנטי דמוקרטית שמטרתה לסתום פיות" , אומר לוואלה! חדשות מואייד מעארי, יו"ר הועד הערבי בתל-אביב והוסיף "אם המפגינים היו רק ערבים - כבר מזמן היו כאן ניידות משטרה ואלימות".

בתום שבוע הלימודים הראשון מתכננים ראשי הועד הערבי להשמיע את קולם בקמפוס, הן בצורת הפגנות והן בפעילות אקדמית."אנחנו לא מתכוונים להיכנע בקלות".

ליאור שטרסברג, יו"ר אגודת הסטודנטים, אומר כי ההחלטה שלא לאפשר הפגנות בתוך הקמפוס בשבוע הראשון מאפשרת לסטודנטים להיכנס ללימודים בראש שקט. "אם תיפגע שערה משערות ראשו של סטודנט ערבי או יהודי האחריות היא שלנו ולכן חשובה לנו ההידברות בין שני הצדדים. אי אפשר למנוע הפגנות, אבל אני מקווה שהאוניברסיטה תמשיך לשמש אי של הידברות ואחווה".
.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully