פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מרהיב: "סופר ירח" בהיר מהרגיל בשמי בארץ

   הירח המלא שזרח אמש בשמי ישראל היה גדול ובהיר מהרגיל. הסיבה - מרחקו מכדור הארץ הוא הקטן ביותר בשנה הקרובה. צילמתם את התופעה הייחודית? שלחו לנו ונפרסם

   מרהיב: "סופר ירח" בהיר מהרגיל בשמי בארץ
   צילום: עומר מירון, עריכה: טל רזניק

   תופעה נדירה נצפתה אמש (ראשון) בשמי ישראל: הירח המלא שזרח אתמול היה גדול ובהיר מהרגיל. זאת, משום שמרחקו מכדור הארץ, סביבו הוא מסתובב, הוא הקטן ביותר בשנה הקרובה. במסגרת התופעה, שנקראת "סופר ירח", או בשמה המדעי "ירח פריגיאה", ההבדל במרחק הירח מכדור הארץ הגיע ל-356 אלף קילומטרים בלבד – המרחק הקטן ביותר בשנת 2013. בשל כך, גודלו הזוויתי של הירח המלא עשוי להיות גדול ב-15% יותר מהרגיל, ובהירותו גבוהה בכ-20%. הפעם הקודמת שבה חזינו במראה המיוחד הזה של הירח הייתה לפני מעט יותר משנה בחודש מאי 2012.

   סופר ירח מעל גשר המיתרים, יוני 2013 (יואב דודקביץ')
   אין צורך בטלסקופ. סופר ירח בשמי ירושלים, אמש (צילום: יואב דודקוביץ')

   ד"ר יגאל פתאל, מנהל מצפה הכוכבים בגבעתיים, טען כי שלוש סיבות מרכזיות תורמות לכך שהירח נראה לנו גדול ובהיר יותר. "הסיבה הראשונה", הסביר פתאל, "היא שהירח הזורח בישראל בתקופה זו של השנה הוא מלא". "בנוסף", הוא אמר, "העובדה שאכן המרחק בין הירח לבין כדור הארץ יהיה קטן יותר במסגרת הסיבוב האליפטי שהוא עושה סביבו". ולבסוף, אמר פתאל, "קיים העניין של האשליה האופטית שתורם תרומה מכרעת לאפקט הגודל. כלומר, הירח ייראה לנו גדול אף יותר מאשר הוא באמת, משום שהעין האנושית מדמה כאילו הוא נוגע באופק, משווה אותו אליו וכך מייצרת את אשליית הגודל".

   לדברי ד"ר פתאל, הבשורה המשמחת עבורנו היא כי הכי יפה היה "לחזות בתופעה דווקא בעין בלתי מזוינת ולא באמצעות טלסקופ". זאת, הוא טען, "מכיוון שהעין גורמת לאשליה האופטית (המיקום על קו האופק) שמוסיפה למימד הגודל של הירח – אפקט שאובד בשימוש באמצעים טלסקופיים".

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   הירח אמש (צילום: Eyal Rokser)

   תופעת ה"סופר ירח" החלה ב-19:50 עם זריחת הירח באופק הדרום-מזרחי של ישראל, והגיעה לשיאה ב-20:00. התופעה המיוחדת מתרחשת רק פעם בשנה פחות או יותר. לכן, הוא המליץ לכל מי שיכול לפנות לעצמו כמה דקות ולהביט לשמיים כדי שלא ייאלץ לחכות עוד שנה שלמה לשם כך.

   כמו כן, ד"ר פתאל ביקש להרגיע את כל מי שחושב שצריך לנסוע עד לדרום הארץ לנקודה מבודדת באמצע המדבר על מנת לחזות בירח הגדול. לטענתו, אין עדיפות למיקום ספציפי על הקרקע. כלומר, מכל מקום בארץ ממנו יסתכלו אנשים אל עבר האופק הדרום-מזרחי הם יוכלו לחזות בבירור בתופעה. אולם, לצערנו, הנקודה הטובה ביותר בעולם ממנה ניתן יהיה לחזות בתופעת ה"סופר ירח" הייתה באיראן, הנמצאת ממזרח לנו.

   סופר ירח מעל גשר המיתרים, יוני 2013 (יואב דודקביץ')
   (צילום: יואב דודקוביץ')
   סופר ירח, יוני 2013 (עומר מירון)
   (צילום: עומר מירון)
   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   (צילום: טל אלקובי)
   סופר ירח, יוני 2013 (ספק 500 , שהם אחירם)
   (צילום: הילה פנחסי)
   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   (צילום: Gil Meyami)
   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   צילום: Gil Becker)
   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   צילום: Raanan Kosovitz)

   עוד בנושא:
   הלילה בשמי ישראל: הזדמנות לצפות ב"סופר ירח"
   צפו ב"סופר-ירח": מחזה של אחת ל-18 שנים

   צלמו את הירח, שתפו אותנו בפייסבוק ואנחנו נפרסם

   (עדכון ראשון: 17:14)