וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בתי הזיקוק זיהמו - ונקנסו ב-350 אלף שקל

29.10.2000 / 14:13

זהו הקנס הגבוה ביותר שישולם בישראל על זיהום הסביבה; בפברואר 98' הזרימו בתי הזיקוק שמן ודלק וזיהמו את חוף שמן במפרץ חיפה; המשרד לאיכות הסביבה: "מי שמזהם ישלם. זוהי החלטה חשובה שתרתיע מפעלים מלזהם"

מאת גלי סימן-טוב

בתי הזיקוק במפרץ בחיפה נקנסו היום בסכום הגבוה ביותר שבו נקנס מפעל בישראל על זיהום סביבתי - 350 אלף שקל. זאת במסגרת עיסקת טיעון בין המשרד לאיכות הסביבה לבין בתי הזיקוק.

בהתאם לעסקה הודתה הנהלת בתי הזיקוק בעובדות המופיעות בכתב האישום והורשעה על פי הודעתה. בית משפט השלום בחיפה, בראשות השופט כאמל חיר, קיבל כבר בשבוע שעבר את עיסקת הטיעון וקבע כי הקנס ישולם תוך 30 יום.

במשרד לאיכות הסביבה הגיבו היום בסיפוק ואמרו כי זהו חלק ממדיניות האכיפה החדשה של המשרד: "המזהם ישלם". לדברי בכירים במשרד כל מי שגרם נזק לסביבה בכוונת המשרד לתבוע ממנו פיצוי, "זהו שלב חשוב בהרתעה, בתקווה שלמפעלים לא יהיה משתלם לזהם".

המשרד האשים את בתי הזיקוק כי ביום 16 בפברואר 1998 במהלך ביצוע הזרמת בנזין בקו צנרת הדלק הוזרם שמן מהמתקן לתוך תעלת ניקוז עירונית שהיתה בסמוך. השמן, שהוזרם לים באזור חוף שמן בחיפה, זיהם את החוף במישרין. כתב האישום שהוגש הוא על פי העבירות על הפקודה למניעת זיהום מי ים בשמן ועבירות על חוק המים.

יו"ר מפלגת עלה ירוק, בועז וכטל, שהרחיב את מצע התנועה העוסקת היום גם נושא איכות הסביבה, ברך על הקנס ואמר כי הוא מצר על כך שהמנהלים שנתנו את ההוראה לזהם לא נקנסו באופן אישי. הזיהום, לדבריו אינו רק באשמת המערכת אלא תוצאה של הוראה שניתנה בידי אדם.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully