וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בוש וגור: הכיוון מערב

29.10.2000 / 13:29

עוד עשרה ימים לבחירות לנשיאות ארצות הברית והסקרים מראים על שיוויון; הפרופיל של מצביעי בוש: גבר לבן, אב לילדים, ממדינות הדרום; מצביעי גור: צעירות שחורות מהחוף המזרחי; המועמדים יצאו ל"בליץ" אחרון במדינות המערב התיכון, שם, להערכת הפרשנים, יוכרעו הבחירות

עשרה ימים לפני הבחירות לנשיאות ארצות הברית - אף מועמד אינו מצליח להשיג יתרון על יריבו, והפרשנים מעריכים כי הבחירות יוכרעו במספר קטן של מדינות במערב התיכון של ארצות הברית.

ג'ורג' בוש, מועמד המפלגה הרפובליקנית, זוכה ל-44 אחוזי תמיכה לעומת מועמד המפלגה הדמוקרטית, אל גור, המקבל 43 אחוזים, אולם מכיוון שטעות הדגימה בסקר היא ארבעה אחוזים, הרי שרק מועמד שיש לו שישה אחוזי ייתרון על פני יריבו זוכה ליתרון אמיתי. הפרש של שישה אחוזים לא היה במערכת הבחירות הזו מאז ה-29 לספטמבר.

על פי סקר של סוכנות הידיעות רויטרס ורשת אם.אס. אן.בי.סי שהקיף 1,214 נשאלים זוכה מועמד מפלגת הירוקים, ראלף נדר, לחמישה אחוזים ומועמד מפלגת הרפורמה, פאט ביוקנן, לאחוז אחד. שישה אחוזים עדיין לא החליטו, אולם שני שליש מהם השיבו כי הם נוטים למועמד הדמוקרטי, אל גור.

"התפלגות המצביעים לפי מינם מוסיפה להיות משמעותית: בוש זוכה ליתרון של 15 אחוז בקרב הגברים בעוד גור ממשיך להוביל ב-11 אחוזים בקרב הנשים", אמר ג'ון זוגבי, עורך הסקר.

איפיונים נוספים של התמיכה במתמודדים: בוש מבסס את יתרונו בקרב הורים לילדים, בעוד גור זוכה לתמיכה רבה יותר בקרב בוחרים בגילאי 18-24. הבוחרים הצעירים היו קבוצת האוכלוסיה שהשתתפותה בבחירות הקודמות היתה הנמוכה ביותר.

בוש מוביל אצל בוחרים לבנים בשיעור של 50 אחוז מול 38 לגור. גור זוכה לתמיכה בקרב ההיספנים ולמעלה מ-82 אחוז מהשחורים.

של מי יהיה בית הנבחרים?

פרשנים מעריכים כי במערכת בחירות כה צמודה אין בעצם ערך לסקרים כלל מדינתיים, והמירוץ יוכרע על פי אופן ההצבעה במדינות מסויימות, ומכאן חשיבות התמיכה בה זוכים לה המועמדים בכל מדינה ומדינה: שיעור התמיכה בגור הוא כפול במזרח ואילו בוש זוכה לתמיכה כפולה בדרום ארצות הברית. בוש זוכה לייתרון קל במערב. בכל המדינות המערב התיכון השניים מנהלים מירוץ צמוד - והפרשנים מעריכים כי שם יוכרעו הבחירות.

המועמדים מרכזים אם כן את מירב המאמצים במספר "אתרי קרבות" בהם הם מנסים להשיג ייתרון קטן שיתן להם את הניצחון במדינה כולה. עשרה ימים לפני הבחירות, יש עדיין למעלה מ-20 מדינות שאינן בכיסו של איש מהמועמדים, כך שכל הופעה של מועמד עדיין משמעותית.

גם הבחירות לבית הנבחרים צמודות ביותר, ובהן זוכים הדמוקרטים לייתרון של שלושה אחוזים. הדמוקרטים זקוקים ליתרון של שבעה מושבים כדי לשוב ולזכות בבית, הנמצא בשליטה רפובליקנית.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully