וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קוסובו: החלה ספירת הקולות

29.10.2000 / 13:25

בפעם הראשונה נערכו בחירות דמוקרטיות בפרובינציה של יוגוסלביה; המיעוט האלבני הגיע בהמוניו לקלפיות; הבחירות נערכו בשקט מופתי וללא מהומות

ספירת הקולות החלה היום בקוסובו, אחת הפרובינציות של יוגוסלביה, לאחר בחירות היסטוריות. נציגי כוח השלום של האו"ם העידו שזה היה אחד מהימים השקטים ביותר מאז שהכוח הוצב במחוז הסרבי באמצע 1999.

הדיווחים מקוסובו מתארים נהירה של האלבנים לקלפיות. התושבים חיכו שעות בתור להצבעה בלי להתלונן ולעורר מהומות. האחראי על ארגון הבחירות, ג'ף פישר, אמר שההיענות היתה גדולה עד כדי כך שההצבעה האחרונה היתה שש שעות אחרי שעת הסגירה המקורית של הקלפיות.

האלבנים רואים את ההצבעה כבעלת חשיבות גדולה, שמסמלת את ההתנתקות הסופית מעשר שנים של סבל תחת שלטונן של מילושביץ'. המצב היה אחרת לגמרי בקרב האוכלוסיה הסרבית: רק 1,000 איש, מתוך אוכלוסיה של 100,000, הגיעו לקלפיות, כשבכך הם מביעים את התנגדותם לשלטון החדש.

בקוסובו יש מיעוט אלבני גדול, ורבים מהאלבנים התנגדו לשלטון הממשלה היוגוסלבית, שחבריה הם בני המיעוט הסרבי. ב-1997, קבוצת מורדים אלבנים בקוסובו קראה לעצמאות, והחלה לטבוח בשוטרים סרבים בפרובינציה. נשיא יוגוסלביה לשעבר, סלובודן מילושביץ', הגיב בטבח של אלפי אלבנים בקוסובו, מה שהביא בסופו של דבר להפצצות האו"ם. ב-1999 הסתיימה המלחמה ומילושביץ' מסר את השליטה בקוסובו לאו"ם. מאז נמצאת קוסובו תחת שליטה בינלאומית.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully