וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורג דחה הצעה לפתוח מושב הכנסת בדקת דומיה לזכר ערביי ישראל

29.10.2000 / 16:14

הצעתו של ח"כ א-סנע גררה התנגדות קשה בימין; מועצת יש"ע: יש להזכיר החללים היהודים "שנרצחו בידי חייליו של ערפאת"; יו"ר הכנסת: לא ראוי לפתוח המושב בנושא כה רגיש; מפכ"ל המשטרה: יש לחדש את הקשר עם ערביי ישראל

יו"ר הכנסת, ח"כ אברהם בורג, דחה היום את הצעתו של ח"כ טאחב א-סנע לפתוח מחר את מושב החורף של הכנסת בקריאת שמותיהם של ערביי ישראל שנהרגו בעימותים עם כוחות הביטחון בעקבות מהומות הר הבית.

בורג אמר כי אין תקדימים קורמים להצעה כזו. "אין זה ראוי לפתוח המושב בנושא רגיש כל כך שעלול לגרום לעימותים חריפים", אמר בורג.

בעקבות ההצעה והחשש כי בורג יאשר את ההצעה גברה ההתנגדות בימין. יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ רובי ריבלין, אמר כי טוב יעשה יו"ר הכנסת אם ישקול לקרוא את גם את שמותיהם של החללים היהודים שנהרגו במהומות. גם מועצת יש"ע קראה ליו"ר הכנסת להזכיר מחר את שמונת הישראלים שלדבריהם "נרצחו על ידי חייליו של ערפאת".

חבר הכנסת צבי הנדל מהמפד"ל אמר כי אם תהייה דקך דומיה שכזו, הוא וחבריו יחרימו את הישיבה. יו"ר סיעת המפד"ל אמר כי מעשה כזה יפגע בגיבוי שהכנסת צריכה לתת לשוטרי ישראל שניסו להריע את המהומות.

בורג הביע חשש כי האלימות תגיע גם אל ספסלי הכנסת והדיונים במליאה יגלשו לאלימות פיזית. עקב כך גויסו עוד סדרנים שיופקדו על שמירת הסדר במסדרונות הכנסת.

ח"כ מיכאל איתן, מהליכוד, אמר כי יש רושם שחלק מההרוגים היו במהלך של התקוממות נגד המדינה והמשטרה. "יש קושי לעמוד דקת דומיה לזכר מתנגדי המדינה", אמר. בימין נשמעו היום קולות לקיים טקס דיכרון גם לחללים היהודים שמתו במהומות.

בתוך כך קרא היום מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יהודה וילק, לאזרחי ישראל לחדש את הקשר עם ערביי ישראל, במיוחד מבחינה כלכלית. לדבריו החיים במגזר הערבי חזרו למסלולם ואין חשש לחזור לחיות ביחד. עוד הוסיף וילק ואמר כי יש להילחם בהסתה משני הצדדים כדי למנוע הישנות המהומות. בישיבת הממשלה אמר וילק שהעימותים בין יהודים לבין ערבים ישראלים בתחומי הקו הירוק, לובו על-ידי גורמים קיצוניים. "לרובו המכריע של הציבור הערבי נפל האסימון, ולכן היום שורר שקט במגזר הזה", אמר.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully