בנט ידאג לשיווק, ואז יאנסו אתכם. אבל ברכות

הרב דוד סתיו מתקרב לכס הרב הראשי, ואורה לב-רון מזהירה את החילונים: אל תלכו שולל אחר החזות הנעימה והדיבור הרך; הוא עדיין כאן מאותה סיבה - כדי להראות לנו מי הבוס

אורה לב-רון
11/06/2013

הרב הראשון לחילונים עומד לצאת לדרך - האומנם? נבחן מה בעצם השתנה: אם עד היום היו החילונים, ובעיקר החילוניות, אנוסים על ידי נציגי דת שנראים כמאיימים עליהם, מעכשיו יעשה להם את זה אדם שנראה כמו בוגר החוג לפילוסופיה ומדבר עברית שלנו - ולכן יהיה לנו קל יותר לבלוע אותו ואת מעשי הכפייה שלו. כך אומר ההיגיון של השלטון הדתי. למה להראות לחילונים האלו מי הבוס, כשאפשר להסתיר, בדרכי נועם. להסתיר - אך לא לוותר. לערבים יש עכשיו האביב הערבי, לנו יש סתיו.

נפתלי בנט מבין שלחילונים נמאס להיאנס על ידי הרבנות ואלפי נציגיה על כל צעד ושעל, החל בצלחת שלנו, וכלה בסרוויס כולו - נישואים, קבורה, גירושים, אימוץ, ועוד ועוד. לכן, משתמש האח בנט ביכולת הקידום השיווקית שלו (להתנחלויות, להיי-טק, למפלגות) כדי להמליך עלינו את הרב דוד סתיו. זה יהיה הרי הרב המושלם להחדרת דת לחילונים מובהקים. הוא עדין, הוא מדבר בנחת, וקוראים לו סתיו. כל כך ישראל היפה, כמו "סתיו בחלונות ובלבבי", מזדמר שמו באוזני שוחרי הזמר העברי.

טוב לדעת (מקודם)

לנצח את הכאב בלי חשש: בי-קיור לייזר במבצע התנסות חסר תקדים

מוגש מטעם בי קיור לייזר

אלא שבאוזני סתיו מזדמר זמר אחר לגמרי. זמר בפרוזה. קחו למשל דברים שאמר לאחרונה בראיון. "אני מתכוון לפרק את ההליכים הבירוקרטיים ברבנות, שהיום גורמים לכך שזוג צריך להגיע חודשיים לפני החתונה כשהוא עדיין לא יודע אם הוא יהודי או לא, אם מאשרים לו את החתונה או לא מאשרים אותה", פירט הרב הראשי המיועד. "נאפשר לבירור היהדות להיעשות בצורה מקדימה יותר, על ידי כך שהרבנות תעזור לזוגות לברר את יהדותם ולא תשאיר את משימת בירור היהדות של העולים מברית המועצות להם".

בתרגום לשפת בני אדם שאינם רבנים, אומר סתיו: אין לכם מושג אם אתם יהודים או לא. אנחנו נגיד לכם. נעשה לכם בירורים כאלו יסודיים, שעשוי להתברר לכם שבעצם אתם הולנדים וזכאים לאזרחות באיחוד האירופי. אבל נעשה את כל זה בנעימים, לא כמו עד עכשיו. עד היום גררו אתכם מהרבנות בנתניה לשדרות עילית, ודרשו מכם אישור לכל השמועות על סבתא רינה. מעכשיו, נעשה את זה בלי שתרגישו, סוג של הרדמה.

זה עולה המון, אבל זה כדאי. למישהו

בעצם, מבהיר הרב סתיו, אתם כל כך לא יודעים כלום, עד שאינכם יודעים אם זה בסדר שתתחתנו עם בחירת או בחיר לבכם. אולי לא נסכים? בכל מקרה, נודיע לכם מספיק זמן מראש, כדי שעד החתונה זה יעבור. ובכלל, חסר בנות ישראל כשרות עם תו תקן? למה לפרוץ גדרות?

בנט לא לבד בהרמת הרב סתיו לראש הר הרבנות. חוברת לו למשל האחות הח"כית רות קלדרון (יש עתיד), שהסבירה באחרונה כמה חשוב לבחור דיינים יותר נחמדים כלפי בני אדם, דיינים שימשיכו לכפות עלינו את הדת, אבל הרבה יותר בעדינות. "יש פתרונות הלכתיים נהדרים", היא אומרת, "וצריך דיינים שיסכימו להשתמש בהם". אילו פתרונות למשל, היא נשאלת. "אני לא רב", היא משיבה, "אבל יש דיינים המצויים בהם, וצריכים רק לרצות להשתמש במה שההלכה מציעה".

אז רותי, בעצם את אומרת שיש אנשים שממש לא רוצים דיינים וכפייה ודת משום סוג, ואת מציעה שתובא אינקוויזיציה בדרכי נועם. ויהיה טוב. למישהו. השם ישמור אותי מהדתיים שבעדי.

ויש גם עניין הכשרות. מאחר והחרדים/כיפות סרוגות/חרד"לים/פפקריקה ושות' בכל מקרה לא נזקקים לרבנות הראשית כדי להחליט מה לאכול, אלא כל אחד מפרנס רב אחר, צריך למצוא פרנסה לרב הראשי גם במתן כשרות. וכאן נכנסים אנחנו, החילונים, לתמונה. אנחנו נפרנס את המערכת הכבדה הזו. שהרי רק הודות לרבנות הראשית והמון עובדיה, אנחנו בולסים אורז כשר, לובשים חולצה כשרה ושוטפים את כל זה באקנומיקה כשרה. נכון שזה עולה לנו המון, אבל זה כדאי (למישהו!).

אז ככה, חברים, מעכשיו זה ימשיך להיות ככה, אלא שהכול יהיה יותר נעים, כי הוא יקרה בסתיו. שנאמר: למה בכוח, כשאפשר בעדינות.

הכותבת היא אורה לב-רון, משוררת ומנחת סדנאות כתיבה

לקריאה נוספת:
סתיו בדרך לרבנות - אבל אל תבנו על מהפכה / שבתי בנדט

מעוניינים לפרסם מאמר במדור הדעות? כתבו לנו למייל op-ed@walla.net.il

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully