וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפתרון לבחורות שכחניות במיוחד - מדבקה למניעת הריון

29.10.2000 / 11:15

גם אם תשכחי להחליף את המדבקה לא תסתכני בהריון; המדבקה משחררת הורמוני מין נשיים ומעניקה הגנה בטוחה ויעילה יותר מהגלולה הוותיקה

מאת מוטי גל

מניעת הריון עשויה להיות קלה ובטוחה יותר הודות למדבקת הורמונים חדשה שפותחה לאחרונה בקנדה. המדבקה נחשבת ליעילה יותר מהגלולה במניעת ביוץ, גם אם לא הוחלפה בזמן.

הגלולה הינה אמצעי המניעה הנפוץ ביותר בארצות הברית ואירופה, אולם מומחים מעריכים כי אחוז עד שלושה אחוזים מהמשתמשות בגלולה מתעברות. רופאים לרוב מאשימים את הנשים בכישלון הגלולה למנוע הריון, שכן פעמים רבות שוכחות המשתמשות ליטול את הגלולה על פי ההוראות.

בתוך כך, רמות ההורמונים המוחדרות לגוף באמצעות הגלולה עשויות להשתנות במהלך היום. אם רמות ההורמונים הופכות נמוכות במיוחד, זקיקי השחלות, מהם משתחררת הביצית עשויות "להתבגר", ומשגל שנעשה בסמוך לכך עשוי להסתיים בהריון.

כדי לשמור על רמות הורמונים קבועות בדם, פיתחו חוקרים מדבקת עור המשחררת את ההורמונים הנשיים, פרוגסטרון ואסטרוגן, במינון קבוע במהלך היממה. את המדבקה ניתן להצמיד לכל מקום בגוף, ולהחליפה אחת לשבוע.

במחקר שערכו מפתחי המדבקה, נמצא כי נשים שהשתמשו בגלולות פיתחו ביציות גדולות יותר מאלו שהשתמשו במדבקה, עובדה המעידה על יעילות גבוהה יותר של שיחרור ההורמונים מן המדבקה בהשוואה לגלולה. נוסף על אלה, מאפשרת המדבקה "לשכוח" את החלפתה במשך יומיים, שכן רמות ההורמונים המוחדרות על ידה נשארות גבוהות מספר ימים לאחר התרוקנותה.

מפתחי המדבקה הגישו השבוע למינהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA בקשת אישור להתחלת שיווקה של המדבקה המהפכנית. החוקרים סבורים כי האישור יינתן בתוך מספר חודשים.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully