וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ישראל מבקשת מארה"ב לשדרג את היחסים לפני הבחירות

29.10.2000 / 6:56

"אני מתוסכל, שפיכות דמים זה דבר שובר לב", אמר קלינטון על רקע חידוש התקריות בשטחים; מנסה להיפגש עם שני הצדדים, אולם עקב התחדשות האירועים יתכן שהפגישה תידחה עד לאחר הבחירות בארה"ב; קנצלר גרמניה מגיע לביקור במזרח התיכון

ראש הממשלה, אהוד ברק, ביקש מנשיא ארה"ב, ביל קלינטון, לשדרג את היחסים בין ישראל לארצות הברית לפני הבחירות לנשיאות. ישראל מבקשת כי ארה"ב תכריז עליה "בעלת ברית אסטרטגית".

ברק העלה את נושא השידרוג בשיחת טלפון עם קלינטון בסוף השבוע. אם יוחלט על השידוג, יתכן שברק ייצא בעצמו לוושינגטון על מנת לקבל את ההכרזה מידי הנשיא. קלינטון הזמין את ברק לבית הלבן כדי לדון בחידוש התהליך המדיני, אולם מקורות מעריכים כי בעקבות חידוש המהומות, פוחת הסיכוי שברק ייענה להזמנה.

נשיא ארה"ב הבטיח לשדרג את היחסים כבר לפני שנה, אולם השיחות שניהלו הצדדים הגיעו לקיפאון.

"אני מתוסכל. שפיכות דמים זה דבר שובר לב. זה שובר את לבי כמו שזה שובר את לבכם", אמר קלינטון בכנס בבית הלבן. קלינטון הוסיף כי על מנת לחדש את השיחות, צריך להפחית את רמת האלימות.

האמריקאים העריכו כי אם לא תופסק האלימות, הפגישה בין ברק לקלינטון תידחה עד לאחר הבחירות בארה"ב, שיתקיימו בשבעה בנובמבר. קלינטון אמר כי הוא עדיין ממשיך לדבר בטלפון עם שני הצדדים, ובסוף השבוע שוחח גם עם הקצלנר הגרמני, גרהרד שרודר, המגיע היום לביקור במזרח התיכון. "אני מוכן לדבר עם כל העולם ולעשות מה שצריך, ובלבד שתיפסק שפיכות הדמים והצדדים יחזרו לשולחן הדיונים", אמר קלינטון.

בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת הביעו אתמול תקווה כי שרודר, המגיע לישראל ביום שלישי, יסייע בהשגת מידע על שלושת החיילים החטופים בידי החיזבאללה, הודות לקשרים בין גרמניה לאיראן.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully