וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

190 אלף סטודנטים פותחים היום את שנת הלימודים האקדמאית

29.10.2000 / 7:28

הוחלט לא לאפשר הפגנות פוליטיות בשבוע הראשון ללימודים בכל האוניברסיטאות והמכללות; בהתאחדות הסטודנטים חוששים מ"הצתה כוללת", מאלימות ופרובוקציות; ביטולים בפעילויות ההתאחדות

מאת הלית לוי

190 אלף סטודנטים יתחילו היום את שנת הלימודים האקדמאית. הדגש בשבועות הקרובים יהיה, באופן טבעי, על הפעילות הפוליטית בקמפוסים, או ליתר דיוק, על מניעתה. בכל האוניברסיטאות והמכללות הוחלט שלא לאפשר הפגנות, לפחות בשבוע הראשון ללימודים. באוניברסיטה העברית החליטו ללכת צעד נוסף קדימה ולאסור הפגנות עד להודעה חדשה. בהתאחדות הסטודנטים הארצית מסכימים עם החלטת הדיקנים אך חוששים ממצב קיצוני בו ייאסרו ההפגנות הפוליטיות לחלוטין, דבר שעלול ליצור סיר לחץ שאף אחד לא ממש מעונין בו.

בפגישה בין מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יוסי קוצ'יק, למנכ"לית משרד החינוך, שלומית עמיחי, אמר קוצ'יק כי הוא מסכים עם החלטת הדיקנים אך קרא לסטודנטים למצוא את הדרך בין הצורך בחופש הביטוי לבין מצב של סתימת פיות מוחלטת. לדעת קוצ'יק זו דרך "קלה למדי" להתמודד עם המצב.

במקביל מנסים ראשי התאחדות הסטודנטים לשוחח עם ראשי התאים הפוליטים הבעייתיים כדי להגיע למסקנה משותפת, עד כה ללא הצלחה מרובה. הפחד, יש לציין, הוא לא רק מהפגנות אלימות, דוגמת אלו שערכו הסטודנטים הערבים בחודש מאי בשנה שעברה, אלא גם מפעילות פרובוקטיבית של תאים ימניים בתוך הקמפוסים. יו"ר ההתאחדות, גיא קלנר, וחבריו מנסים למנוע את האירוע הראשון שעשוי להתפתח בקמפוסים, ושעלול להביא "להצתה כוללת בכל האוניברסיטאות בארץ", לדבריהם.

"שנת הסטודנט" - לא ממש

האירועים הפוליטיים דחקו הצידה את מה שהיתה אמורה להיות "שנת הסטודנט". בהתאחדות הסטודנטים תכננו קמפיין כבר בפתיחת השנה. הקמפיין היה אמור להעלות לתודעה הציבורית את ועדת וינוגרד, זו שאמורה להביא להורדה בשכר הלימוד. בנוסף תוכנן המשך לקמפיין המשכנתאות, אליו הצטרפה ההתאחדות לפני חודשיים יחד עם איגוד הקבלנים, אולם כל אלה נדחקו.

קלנר לא אומר נואש: "דחינו את הכל בגלל הענין הפוליטי אולם נהיה עם היד על הדופק גם בדברים האלו". לדבריו לקראת דצמבר, בסמוך לסיום עבודתה של ועדת וינוגרד, יתחיל קמפיין שיספור לאחור את הימים הנותרים להגשת הדו"ח. "לצערי הכל נגדע עכשיו אבל לא נוותר ונתחיל את הפעילות שתוכננה לגבי הקלות לסטודנטים שבועות ספורים לאחר פתיחת השנה".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully