וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מצרים מקפיאה את הקשרים הכלכליים עם ישראל

28.10.2000 / 9:58

דחתה לפי שעה ההכרעה בעניין דרג הייצוג הדיפלומטי; ראש ממשלת מצרים נתן 'הנחיות רשמיות' למשרדי הממשלה בנושא ; מסרים דומים הועברו לאנשי עסקי מצריים ולגופים פרטיים; ההחלטה נתקבלה על סמך דו"ח מיוחד שהוכן במשרד החוץ המצרי בעקבות הפסגה הערבית

מאת שי שריג

ממשלת מצרים קיבלה בסוף השבוע דו"ח מסכם שגובש במשרד החוץ, בראשות השר עמרו מוסא, הקורא לצמצם את היקף הקשרים עם ישראל בתחומים כלכליים שונים.

גורם מדיני מצרים בכיר הסביר: "מצרים החליטה להקפיא את הנורמליזציה עם ישראל בכמה תחומים, שבהם התקיים עד כה שיתוף פעולה בין שני הצדדים. מדובר בהקפאת היחסים לפרק זמן בלתי מוגבל, אך לא בהפסקת יחסים", מדגיש הבכיר המצרי.

לאחר פסגת קהיר הטיל הנשיא מובארק על שר החוץ, עמרו מוסא, להכין דו"ח מסכם, המנתח את השלכות צמצום היחסים עם ישראל בתחומים שונים, ברוח החלטות הפסגה. ההמלצה שהוגשה לממשלת מצרים מדברת על הקפאת שיתוף הפעולה בתחומי החקלאות, התעשייה, המסחר והכלכלה, וכן צמצום הביקורים ההדדיים שנהגו לקיים גורמי כלכליים ופרטיים. המקור המצרי אומר, כי ראש ממשלת מצרים, עאטף עובייד, נתנן הנחיות רשמיות בנושא זה למשרדי הממשלה ולגופים העוסקים בקשרים עם ישראל. במקביל, ניתנו "הנחיות בעל-פה" לגופים במגזר הפרטי ולאנשי עסקים, הקוראות לאמץ את המגמה שנקבעה מצרים.

בתוך כך נודע, כי במישור הדיפלומטי החליטה מצרים, לפי שעה, לא להוריד את הייצוג הדיפלומטי בישראל, ולדחות את ההכרעה בנושא לשלב מאוחר יותר, אם יתברר שגם הצעדים הונכחיים עליהם החליטה מצרים, לא תורמים לשינוי המדיניות הישראלית כלפי הפלסטינים וליישום ההבנות שהושגו בפסגת שארם א-שייח'.

צמצום היחסים ניכר היטב בשטח

החלטת מצרים טרם פורסמה באופן רשמי, אך חלקים גדולים ממנה הודלפו לכלי התקשורת הערביים. בפועל, היא החלה לתת את אותותיה. כבר בראשית השבוע החליטה התאחדות הספנות המרכזית המצרית להחרים את כל הספינות הישראליות ולא להתיר להן לבצע פריקה, טעינה ותדלוק בנמלי מצרים. ראש לשכת המסחר של קהיר, עבד אלעלים נווארה, בירך על ההחלטה ואף שיגר איגרת בעניין זה לשר הבריאות והשיכון המצרי.

במקביל, הודיעו השבוע שלושה מיליון סוחרים מצריים, בעצומה שחתמו, על החלטתם להחרים מוצרים ישראלים. אתמול הפגינו מאות אזרחים מצרים באזור מסגד אלאזהאר, לאחר תפילת יום השישי, וקראו לשלטונות מצרים להפסיק את כל הקשרים המתקיימים עם ישראל, לאות מחאה על מדיניותה נגד העם הפלסטיני. בהפגנה נראו שלטים כמו "ישראל רוצחת ילדים" ו"החרמת מוצרים ישראלים מצילה חיי אזרחים ערבים".

גילויי השנאה לישראל, שהולכים ומתרבים ברחוב המצרי מאז פרוץ אינתיפאדת אל-אקצה, ניכרו היטב גם בשלב הראשון של הבחירות לפלרמנט המצרי, שהתקיימו בשבוע שעבר. מספר אישי ציבור, מן הבולטים בהתנגדותם להסכמי השלום שנחתמו עם ישראל, זכו לניצחון סוחף, לאחר שסולקו מן הפרלמנט בעקבות הסכמי קמפ דיוויד, בשנת 79'. פרשנים מצרים מסבירים, כי מתנגדי שלום כובשים מחדש את מושבי הפרלמנט כביטוי לשנאה לישראל, שוהלכת ומתפשטת בקרב תושבי מצרים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully