וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרופאים כמרקחה: "בחינות ההתמחות נועדו להכשיל"

מוטי גל, וואלה

4.8.2002 / 10:40

בחינות ההתמחות שנערכו החודש לרופאים התבררו כקשות במיוחד; נבחנים טוענים: "יש תחושה שניסו להכשיל במכוון במטרה להפחית את מספר המומחים במדינה"; בהסתדרות הרפואית דוחים את הטענה

רופאים מתמחים, שניגשו החודש לבחינות ההתמחות של משרד הבריאות, טוענים כי רף הבחינה היה גבוה במיוחד, "במטרה להכשיל מספר רב יותר של מתמחים". רבים מהרופאים התלוננו בהסתדרות הרופאים על קושי הבחינות ועל אופי השאלות, שהיו לטענתם, שונים השנה באופן חריג. עיקר התלונות נגעו לבחינות ברפואה פנימית, משפחה וילדים.

"ניגשתי לבחינה, והייתי המומה" סיפרה ד', מתמחה ברפואת ילדים מבית חולים במרכז הארץ, "ניחשתי כל כך הרבה תשובות, למרות שלמדתי המון. הבחינה הזו דפקה אותנו בלי שום ספק.יש תחושה שניסו להכשיל במכוון במטרה להפחית את מספר המומחים במדינה". ק', מתמחה נוספת ברפואת משפחה: "הרמה ממש לא הייתה מקבילה לרמה בשנים קודמות. למדנו המון, אבל לא היה שום טעם. יצאתי בתחושה של עוגמת נפש, אחרי השקעה רבה כל כך, רק בגלל כמה פקידים שלא טרחו לבדוק את הרמה הנדרשת".


פרסומת

רופאה אחרת, "המתמחה ברפואת ילדים, טוענת כי שמעה מפי גורם בוועדת הבחינות כי הייתה מגמה להקשות את הבחינה". משרד הבריאות ובהסתדרות הרפואית דוחים את הטענות.

בחינת שלב א' נועדה להכשיר את הרופאים המתמחים, בתום שנתיים של התמחות. מי שנכשל בבחינה זו לא יכול לגשת לבחינות הסיום. לשם כך מקבלים המתמחים כחודש לפני הבחינה חופש מבית החולים לצורכי למידה. השנה מספר לא מועט של מתמחים ויתרו או התבקשו לותר על חופשת הלימודים בשל מחסור חמור בתקנים בבתי החולים.

"פעם בשנה זה מספיק בשביל לדפוק אותנו ואת הקריירה שלנו"

בעיה נוספת מולה ניצבים הרופאים היא האפשרות לגשת לבחינה אחת לשנה בלבד. "זו שערורייה שלא הייתה כדוגמתה" אומרת ק', "בכל מקום מסודר ניתן לעשות מועד חוזר לאחר מספר חודשים, אבל רק בהסתדרות הרפואית החליטו משום מה שאנחנו לא שווים את זה, ופעם בשנה מספיק כדי לדפוק אותנו ואת הקריירה שלנו. אני כבר לא צעירה, אני אימא לילדים, ורוצה אחרי 10 שנות לימוד אינטנסיביות לסיים את פרק הלימוד הזה, ולהתקדם בחיים שלי למשהו נורמלי. אני תמיד עייפה, הילדים בקושי רואים אותי, ועכשיו עוד שנה שלמה תתבזבז רק בגלל חוסר ההגינות המשווע הזה, שבו מתמחים נאלצו לנחש תשובות ובזכות הטוטו לוטו הזה עברו".


דוברת ההסתדרות הרפואית, אורנה כהן, מסרה בתגובה: "הגיעו אלינו מספר תלונות לאחר הבחינות. הן נבדקו ונמצא כי אין שינוי מהותי באחוז העוברים, בהתאמה מספר הנבחנים שנכשלו השנה אינו שונה מהותית ממספר הנכשלים בשנה שעברה". לדבריה דבר זה "מפריך לחלוטין את הטענה בדבר תוכנית שיטתית לסינון מכוון של רופאים". על הטענות בדבר מועדי הבחינה, אומרת כהן: "זהו הנוהל בקובץ התקנות".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully