וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מלח עלול לגרום למחלות לב

27.10.2000 / 23:40

מחקר חדש קובע כי כרבע מהאוכלוסייה רגישה למלח הגורם אצלם ללחץ דם גבוה ביותר


מאת מוטי גל

בפעם הבאה כשתוסיפו עוד קורט מלח לתבשיל, כדאי לחשוב פעמיים: מדענים מצאו כי כרבע מהאוכלוסייה מגלה רגישות למלח. אצל אלו, צריכת מלח גורמת לעלייה חדה בערכי לחץ דם, ולמחלות לב קטלניות. הרגישות קיימת גם בקרב אלו אשר אינם סובלים מיתר לחץ דם או שאינם בסיכון ללקות במחלות לב.

מהמחקר שנערך ע"י חוקרים בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת אינדיאנה בארה"ב עולה כי נחקרים אשר הקפידו על תזונה דלה במלח היו בעלי ערכי לחץ דם נמוכים, וחיו לאורך שנים רבות יותר.

כבר זמן רב יודעים רופאים כי הפחתת צריכת המלח עשוייה לסייע בהורדת לחץ הדם מתחת ל- 140/90. המחקר החדש מגלה כי כרבע מהאוכלוסייה וכ-60 אחוזים מאלו הסובלים מיתר לחץ דם רגישים למלח. ראש צוות החוקרים ד"ר מירון וינברגר ועמיתיו אשר ערכו את המחקר לאורך 17 שנים גילו כי צריכה דלה של מלח בתזונה הביאה לירידה משמעותית בלחץ הדם. במהלך שנות המחקר, 120 מתוך 708 הנחקרים אשר גילו רגישות למלח ולא הקפידו על תזונה דלת מלח נפטרו ממחלות לב וכלי דם.
החוקרים משערים כי הרגישות למלח גורמת למחלות כליות ולאגירת נוזלים במחזור הדם, המעלים כולם את ערכי לחץ הדם.

החוקרים טוענים כי על רוב האנשים להקפיד על צריכת המלח בשל השפעתו החד משמעית על לחץ הדם. "הורדת מינון המלח בארוחות היא דבר של מה בכך" אמר וינברגר, "היא אינה דורשת שינוי מהותי בתזונה, והיא עשוייה להציל חיים".

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully