וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנקודת מבטו של החומוס

27.10.2000 / 22:15

"חשוב מאוד שהיהודים לא יפסיקו לאכול חומוס בערים הערביות" אמר השר שלמה בן עמי; "חומוס וזעתר זה פאסה. בן עמי פרופסור, ממנו הייתי מצפה ליותר" אומר אוצר הגלריה לאומנות באום אל פאחם; היהודים , בכל אופן, לא באים; שובו של הקו הירוק - כתבה רביעית בסדרה

מאת תולי שרגאי

אוקטובר הוא חודש השיא של המסעדות בדרך לגליל, אבל היהודים היחידים שנכנסים בימים אלה למסעדת אלבאבור בכניסה לאום אל פאחם הם עיתונאים שבאו לשאול בפעם האלף מה השתנה ואיך העסקים מאז המהומות.

כולם שומעים מחוסאם עבאס, בעל המסעדה, על ירידה של 90, אפילו 95 אחוז בעסקים. " בינתיים הפסדנו 200 אלף שקל. פיטרנו 15 עובדים ונשארנו עם שניים. עוד חודש כזה ואנחנו פושטים את הרגל. בהתחלה חשבתי שהיהודים פוחדים לבוא לאום אל פאחם, אבל גם ביפו ריק. הם רוצים להעניש אותנו, ללמד את הערבים לקח". עבאס עצמו השתתף בהפגנות. "הייתי חייב, אחרת היו מאשימים אותי שאני בוגד. אבל אני גם מזדהה עם הרג הפלסטינים בשטחים ועם המצב הגרוע של ערביי ישראל. אני מרגיש שמענישים אותי בגלל שניסיתי לעמוד על זכויותי. אבל זו פעם ראשונה שאני שומע שממשלה הורגת את אזרחיה – ומאשימה אותם במותם".

הערבים הם כלבים נאמנים

- בן עמי קרא ליהודים לחזור.

"אם הוא חושב שערבים יודעים לעשות רק חומוס אז הוא מטומטם גדול. אני לא רק ערבי שיודע לעשות חומוס ולארח יהודים. יש לי היי טק, יש לי עורכי דין, רופאים".

ובדיוק במילים האלה, כמו תיזמון של תוכנית טלוויזיה, נכנס למסעדה איברהים יחיא, ד"ר לפיזיקה ובעל חברה לאנרגיה חלופית באום אל פאחם שאומר : "אין אף אזור תעשייה, אף היי טק, או מיד טק או לואו טק בכפרים ערבים. לנו יש בלוקים. אם אתה רוצה בלוקים – לך לכפר ערבי".

- חלק מהבלוקים האלה הגיעו לראשים של שוטרי מג"ב. אולי בגלל זה קצת היהודים מפחדים לבוא עכשיו.

"התגובה התקשורתית על ההפגנות שלנו היא שעברנו קו אדום. כאילו לנו אסור להתקומם. נהגי המשאיות באירופה חסמו יבשת שלמה ולא הרגו אף אחד. לנו הרגו 14 כשחסמנו כביש אחד. אחרי 52 שנה אנחנו עדיין צריכים להוכיח נאמנות. כלב הוא נאמן - והערבים הוכיחו שהם כלבים טובים".

פריד מיותר בחיים שלכם

גלריה אום אל פאחם של האחים פריד וסעיד אבו שקרה נפתחה לפני ארבע שנים והתפרסמה כשהציגה תערוכה של יוקו אונו, בשנה שעברה.

פריד אבו שקרה, אוצר הגלריה: "מאז המהומות חברים יהודים, אפילו הכי קרובים, ניתקו קשר. אני מתקשר אליהם ומשאיר הודעות ואף אחד לא חוזר אלי. למה? כנראה אנשים עשו חשבון נפש ומצאו אותי, את פריד בעל הגלריה מאום אל פאחם, כמיותר בחיים שלהם. אני לא כועס, אני מרחם עליהם שהם חושבים בצורה כזאת. חלק גם פוחדים. כמו שערבים פוחדים עכשיו להיכנס לישובים יהודיים. חברה שלנו לקחה את הבן שלה למקדולנלדס בגן שמואל. כמה צעירים יהודים זרקו עליה קטשופ וחרדל. זה משפיל".

באמצע אוקטובר היתה אמורה להיפתח בגלריה תערוכה של אומנים משטחי הרשות הפלסטינית בשם "אל סוואתי", "בין לבין" בעברית. אלא שהאמנים בעוצר, האורחים לא באים והאחים אבו שקרא יוזמים פעילויות מחוץ לגלריה, בצוותא ת"א. "מה בן עמי אומר, 'היהודים יחזרו לאכול חומוס והערבים יחזרו להיות שקטים'?" שואל אבו שקרה בכעס. ", החומוס והזעתר זה פאסה, תיצרו דיאלוג, תנו תקציבים. שבן עמי יפסיק עם השטויות שלו. מילא אם ברק או וילנאי היו אומרים את זה, הם אנשי צבא, אבל הוא פרופסור, ממנו הייתי מצפה ליותר".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully