פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   זליגת הלחימה בסוריה: פיצוצים נשמעו ברמת הגולן

   תושבים באזור הגבול דיווחו על הפיצוצים, וההערכה היא כי מספר פצצות מרגמה שנורו במהלך הלחימה הפנים-סורית נפלו בשטח ישראל. כוחות צה"ל סורקים את השטח במטרה לאתר שרידים

   תושבי רמת הגולן, שגרים בסמוך לגבול עם סוריה, דיווחו הבוקר (שבת) על כמה פיצוצים שנשמעו באזור וההערכה היא כי מספר פצצות מרגמה שנורו במהלך קרבות פנימיים בסוריה - נפלו בשטח ישראל. כוחות צה"ל סורקים בשעה זו את השטח במטרה לאתר את מקום הנפילה, ועד כה לא דווח על נפגעים או על נזק כתוצאה מהתקרית.

   אין מדובר בזליגה הראשונה של הלחימה הפנים-סורית לשטח ישראל. לפני שבוע בדיוק נפתחה אש מסוריה לעבר כוח רגלי של צה"ל ברמת הגולן. הכוח השיב בירי מקלעים לעבר מקור הירי. מצה"ל נמסר כי זוהתה פגיעה מדויקת במטרה. עוד נמסר כי במסגרת הלחימה בין צבא סוריה למורדים במרכז רמת הגולן, מעריכים בצה"ל כי החיילים הסורים חשדו שמדובר באנשי אופוזיציה כאשר פתחו באש לעבר חיילי צה"ל.

   נושא: חיילי צה"ל סורקים את השטח לאיתור שרידים של פצמ"רים סורים שנפלו ברמת הגולן, 2 במרץ 2013 (ג'יליס , משה אסרף)
   חיילי צה"ל סורקים את השטח ברמת הגולן (צילום: משה אסרף, ג'יליס)

   יצוין כי מדובר בפעם הראשונה שצה"ל משיב באש לא מדויקת (ירי מקלעים), זאת בהתאם להנחיית הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, ולפיה ברגע שנשקפת סכנת חיים לכוח והוא מזהה את מקור הירי עליו להשיב אש, ללא אישורים מיוחדים. בחודשים האחרונים תגבר פיקוד הצפון את אזור הגבול עם סוריה ברמת הגולן בכוחות מובחרים, ולאחרונה החל בפעילות גדוד הסיור של חטיבת גולני.

   מדובר צה"ל נמסר לאחר האירוע כי "לפני זמן קצר בוצע ירי נשק קל וארטילריה מכיוון סוריה, אשר פגע בסמוך לכוח צה"ל בצפון רמת הגולן. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בתגובה, השיבו כוחות צה"ל בירי טילים לעבר מקור הירי. זוהתה פגיעה מדויקת במטרה. צה"ל העביר הודעה בנושא לגורמי האו"ם".