פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מעטפות הרעל לאובמה: ה-FBI עצר חשוד במיסיסיפי

   הבולשת האמריקנית מסרה כי פול קווין קרטיס החשוד בשליחת מעטפות רעל לנשיא ארה"ב ולסנאטור רפובליקני, נעצר בביתו בעיר קורינתוס. עוד דווח כי הוא היה במעקב זה זמן מה‎

   מעטפות הרעל לאובמה: ה-FBI עצר חשוד במיסיסיפי
   צילום: רויטרס, עריכה: טל רזניק

   התפתחות בחקירת מעטפות הרעל: גורם ביטחון רשמי מסר הלילה (חמישי) כי נעצר חשוד בשליחת מכתבי רעל לנשיא ארה"ב, ברק אובמה ולסנאטור הרפובליקני רוג'ר וויקר. החשוד הוא פול קווין קרטיס, כך דיווחה הבולשת האמריקנית, ה-FBI. הוא נעצר בביתו בעיר קורינתוס, מיסיסיפי. ה-CNN דיווח כי החשוד היה במעקב של הבולשת זמן מה.

   קרטיס ככל הנראה "אחראי לשליחת שלושה מכתבים שנשלחו בשירות הדואר של ארה"ב, שהכילו חומר גרגירי שנבדק ונמצא כרעל ריצין", נמסר. המכתב השלישי יועד לגורם במערכת המשפט במיסיסיפי, כך לפי ה-FBI. שני המכתבים כללו מלבד הרעל גם את ראשי התיבות KC – שככל הנראה מסמלים את שמותיו של החשוד. המכתבים נשלחו מממפיס בשמונה באפריל.

   מכתב שנשלח לנשיא ארצות הברית, אשר הכיל חומר חשוד, התקבל במערכת הדואר של הבית הלבן בוושינגטון – כך דיווחו אתמול כלי התקשורת בארה"ב. לפי הדיווח, המכתב ותוכנו הועברו לידי השירות החשאי אשר בחן את דבר הדואר. לאחר זמן קצר פורסם כי החומר החשוד הוא הרעל הקטלני ריצין, המופק מצמח הקיקיון, ואשר מסוכן פי 6,000 יותר מציאניד. המכתב החשוד הגיע למערכת הדואר הנשיאותית כבר שלשום, ציין גורם רשמי בארצות הברית, אולם רק היום התגלה החומר הרעיל שבו. כאמצעי אבטחה, החליטו גורמי הביטחון לפנות שני בנייני משרדים של הסנאט. בסוכנות הידיעות רויטרס נמסר כי משטרת הקפיטול מתחקרת אדם בנוגע למעטפת הרעל.

   מדובר במכתב השני ובו הרעל ריצין שנשלח לגורמי ממשל בארצות הברית. מוקדם יותר התקבל מכתב כזה בלשכתו של הסנאטור הרפובליקני רוג'ר וויקר בוושינגטון הבירה. אנשי אבטחה שבחנו את המעטפה גילו בה את הרעל, והזעיקו את המשטרה.

   פינוי מבנה בגבעת הקפיטול בוושינגטון לאחר שחומר מסוכן התגלה במעטפה, אפריל 2013 (AP)
   גורמי הביטחון החליטו לפנות שני בנייני משרדים של הסנאט. פינוי מבנה בגבעת הקפיטול (צילום: AP)

   דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר בתדרוך עיתונאים כי ל-FBI יש קצה חוט בנוגע לאחראי לשליחת המעטפות. "הם יעשו בדיקה נוספת של החומר החשוד". לדבריו, קיימים הליכים קבועים כשמעטפות מסוג זה מגיעות לבית הלבן או לסנאט: "המעטפות נבדקות באתר מרוחק כדי לא לסכן את הציבור. ה-FBI בודק אם מדובר בחומר מסוכן והבדיקות לוקחות זמן. ההליכים האלה קורים עכשיו".

   פינוי מבנה בגבעת הקפיטול בוושינגטון לאחר שחומר מסוכן התגלה במעטפה, אפריל 2013 (AP)
   בהודעה שמסרה המשטרה נאמר כי המעטפה הכילה "גרגרים לבנים" (צילום: AP)

   מחקירת האירוע עולה כי שני המכתבים האנונימיים נשלחו מאותו מען בממפיס, טנסי. בהודעה שמסרה המשטרה נאמר כי המעטפה הכילה "גרגרים לבנים" וכי היא אותרה במתקן למיון דואר המסונף לגבעת הקפיטול. האף-בי-איי פתח בחקירה והודיע כי איש לא נפגע. במקביל נמסר כי עד הודעה חדשה ובשל טעמי אבטחה, כל הדואר שנשלח לסנאט ימוין כעת אגף הדואר של בית הנבחרים.

   גורמי אכיפת חוק אמרו לכלי התקשרות בארה"ב כי החקירה מתמקדת באדם שכבר שלח בעבר מעטפות ובהן איומים לחברי סנאט. ההערכה היא כי לאירוע אין קשר לפיגוע בבוסטון, שגבה שלשום את חייהם של שלושה בני אדם. במקביל, גורמי הביטחון חוקרים חבילה חשודה שהגיעה למשרדו של הסנטור ריצ'רד שלבי - אולם צוותו של שלבי לא פונה מהמקום.

   ריצין הוא חלבון המופק מקליפתו של זרע צמח הקיקיון המצוי והוא רעיל פי 6,000 מציאניד. הרעל פוגע בכלי הדם, במעיים ובקיבה. הוא מונע מתאי הדם לשכפל עצמם וגורם לקריסתם. אם אדם שנפגע מהרעל שורד את 72 השעות הראשונות מרגע ההרעלה, סיכוייו להישאר בחיים גדלים. התסמינים המופיעים בבני אדם שנחשפו לרעל הם כאבי בטן חזקים, הקאות, שלשולים, ירידה במתן שתן ובלחץ דם, התייבשות ועוויתות בגוף.

   ארה"ב: מעטפת רעל נשלחה לאובמה, בניינים בסנאט פונו