וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרב מלכיאור: "גורמים איסלאמיים קיצוניים מעבירים את הסכסוך למגרש הדתי"

27.10.2000 / 16:44

בראיון מיוחד לוואלה! חדשות אומר השר לענייני תפוצות כי גורמים קיצוניים בישראל ובעולם מונעים פיוס; "מי שפועל בנושא הר הבית מצית אש דתית שיהיה קשה לכבות אותה"; לדבריו מאז תחילת המהומות נפגעו 180 התקפות על מוסדות יהודיים

מאת לירון מרוז

"גורמים איסלאמיים קיצוניים מנסים להעביר את הסכסוך בין ישראל לפלסטינים למגרש הדתי", כך אומר השר לענייני חברה ותפוצות, הרב מיכאל מלכיאור. בראיון מיוחד לוואלה! חדשות מספר השר על עליה דרסטית באירועים האלימים כלפי מטרות יהודיות בעולם. לדבריו, בתוך פחות מחודש נרשמו 180 התקפות כאלו, הכוללות שריפת בתי כנסת, חילול בתי קברות ופגיעה ביהודים, בעוד שבתקופה רגילה נרשמים כ-20 אירועים בלבד.

מלכיאור מסביר, כי הדת יכולה לגשר בין השקפות שונות, כל עוד נעשה בה שימוש לצורכי פיוס, "אך ברגע שמישהו לא רוצה להגיע לפתרון של הסכסוך, יש לו אינטרס להעמיד את הנושא בצורה של אלוהים שלי מול אלוהים שלך, וכך בלתי ניתן להגיע לשלום".

לדבריו, עיקר הפעילות של הכשלת התהליך המדיני נעשית על ידי גורמים אסלאמיים, אולם גם בימין הקיצוני הישראלי, ניתן למצוא קבוצות שפועלות בדרך דומה. "גם אצלנו יש אנשים שלא רוצים פתרון ומעוניינים להסב אותו לפן הדתי. למשל, מי שפועל בנושא הר הבית מצית אש דתית שיהיה קשה לכבות אותה".

מגמה שלילית נוספת מבחינתה של ישראל היא התחברות קבוצות ימין פשיסטיות וניאו-נאציית לגורמים איסלאמיים קיצוניים. לדברי מלכיאור, שתי הקבוצות הללו, שלרוב הן עויינות זו את זו, מצליחות להתאחד סביב שנאתן לגורם משותף - היהדות.

מלכיאור מספר על צעדים שונים שנעשים על מנת לנסות ולצמצם את התופעה. "אנחנו פועלים להגביר את הפעילות הבין דתית ולנסות לחזק את הקשר עם האיסלאם הנאור", הוא אומר, "בנוסף אנחנו מתכוונים לדרוש מהוותיקן לממש את ההסכם שיש לה עם מדינת ישראל על פעילות למניעת האנטישמיות בעולם, וכן לפנות לגורמים בינלאומיים שיפעלו גם הם בנידון". בכל מקרה, הוא מבהיר, לא ניתנה כל הוראה ליהודים מצד הנציגות הישראליות בעולם להצניע את יהדותם.

ביום ראשון תדון הממשלה בישיבתה השבועית בנושאים הללו ותנסה לגבש את דרכי הפעולה.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully