וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סערה בבריטניה: דו"ח חדש מאשים את השמרנים בטיוח פרשת "הפרה המשוגעת"

27.10.2000 / 11:02

ועדת החקירה שמונתה לנושא טוענת: הממשלה ידעה על סכנת המחלה - אך לא הזהירה את הציבור; בעקבות הדו"ח תפצה בריטניה את משפחות החולים

דו"ח חמור בבריטניה מאשים את הממשלה הקודמת בכך שהתעלמה מאזהרות על התפשטות מחלת "הפרה המשוגעת", ובכך סיכנה את חיי האזרחים. בעקבות פירסומו, הודיעה בריטניה כי תפצה את משפחות החולים. גובה הפיצויים טרם נקבע.

הדו"ח, שהגישה וועדת חקירה ציבורית, מאשים את הממשל בכך שלא היה ער לאזהרות מדענים בנוגע למחלה, ולא פעל מהר מספיק כאשר החלו להופיע ראיות לכך שבני אדם עלולים להידבק בה.

מחלת הפרה המשוגעת אובחנה לראשונה כמחלת בקר בשנת 1986, אך שרי החקלאות של ממשלת השמרנים, ג'ון גומר ולאחריו דאגלס הוג, המעיטו באופן עקבי בחשיבותה של המחלה ואף ניסו לטייח את הראיות שצצו. ציון דרך חשוב המוזכר בדו"ח התרחש ב-1990, כאשר מדענים גילו מחלה דומה אצל חתול - זו הייתה הפעם הראשונה שהיא התגלתה בחיה שאינה פרה, ותגלית זו היוותה נבואה מדאיגה לגבי העתיד לקרות. אולם הממשלה השמרנית המשיכה בשלה, ובאותה שנה גומר אף האכיל בפומבי את בתו בת הארבע בקציצה, כדי להרגיע את דעת הקהל בנושא.

הדו"ח חושף, כי למרות שתגלית החתול הגבירה את חששות המדענים, לציבור לא נמסר כי הערכת הסיכון של המחלה השתנתה. כל פעם שהועלו דאגות בקשר למחלה, לציבור נמסרה אותה תשובה: "אין הוכחות שמחלת הפרה המשוגעת יכולה לעבור לבני אדם - אין סכנה באכילת בשר".

"הפרה המשוגעת" מתפרצת בצרפת

בעוד שמספר הנדבקים במחלת "הפרה המשוגעת" הולך וקטן בבריטניה, מצטברות עדויות על התפרצות נוספת של המחלה בצרפת. בשבוע האחרון דווחו במדינה שבעה מקרים חדשים של הידבקות במחלה, לאחר שהתברר כי סופרמרקטים מכרו בשר נגוע במחלה הקטלנית. הדבר העלה את מספר המקרים במדינה ל-78, לעומת 30 אשתקד.

מקרים נוספים של המחלה אובחנו באירלנד, פורטוגל ושוויץ, למרות שבניגוד לצרפת, מספר החולים במדינות אלו מצוי במגמת ירידה.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully