וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תקרית הר עיבל: המח"ט לא ידע על האיסור לטייל בשטחים

27.10.2000 / 8:56

קצינת מבצעים בחטיבת שומרון החליטה לא לעדכן את המח"ט על ההוראה שפירסם אלוף הפיקוד, "כדי לא להטריד אותו"; כך עולה מתחקיר צה"ל על תקרית הדמים בה נהרג הרב בנימין הרלינג; עוד עולה מהתחקיר: בצה"ל לא ידעו את מיקום המטיילים, וסברו שהם במקום בטוח


התחקירים על התקרית בהר עיבל, בה נהרג הרב בנימין הרלינג, הסתיימו אתמול. הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז, צפוי לסכם את הממצאים בנושא בימים הקרובים.

התחקיר מצא כי מפקד חטיבת שומרון, אלוף משנה יוסי אדירי, לא ידע על הנחיית אלוף פיקוד מרכז, יצחק איתן, שאסרה טיולים בשטחים בחג הסוכות עקב המצב הביטחוני.

מהתחקיר עולה כי ההנחיה הועברה מהפיקוד לחטיבה, אולם המח"ט לא קיבל אותה כיוון שקצינת המבצעים בדרגת סגן החליטה שלא לעדכנו בנושא. לדבריה, |לא רצתה להטריד אותו".

"הארץ" מפרסם כי אדירי נתן למתנחלים אישור לטייל באזור הר עיבל יום לפני הטיול וזאת מבלי ידיעתה של הקצינה. לדעת בכירים בפיקוד מרכז הממצאים מעידים על כך שאין מקום בהדחתו של אדירי. לטענתם, גם אם מפקד חטיבת שומרון טעה הרי הטעות נעשתה בזמן לחימה ממושכת.

לפי התחקיר עבר זמן רב עד שהתקבלו הפרטים המלאים על התקרית בפיקוד מרכז. בצה"ל היו בטוחים כי היריות לעבר המחבלים נורו בזמן שהיו במצפה יוסף בהר עיבל, כלומר שהם נמצאים במקום בטוח יחסית. רק מאוחר יותר התברר כי המטיילים לכודים 150 מטר מבתי מחנה הפליטים עסכר.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully