וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפרקליטות נסוגה מההסדר המתגבש לשופט לשעבר דן כהן

גלעד גרוסמן

19.3.2013 / 14:07

לאחר שהושלם הליך הסגרתו של השופט לשעבר לישראל, בפרקליטות המדינה לא ממהרים לחתום עמו על הסדר טיעון מקל. משפטו של כהן צפוי להתנהל כרגיל

פרקליטות המדינה החליטה לחזור בה ממתווה הסדר הטיעון שהתגבש, אולם לא נחתם, עם השופט לשעבר דן כהן. הצדדים דנו בחודשים האחרונים בניסיון לגבש הסדר עם כהן, במסגרתו הוא היה צפוי לחזור ארצה ולרצות ארבע שנות מאסר. אמש (שני), בעקבות הסגרתו של כהן מפרו, התקיים דיון בנושא אצל פרקליט המדינה משה לדור, ולאחריו הוחלט שלא להמשיך עם מתווה ההסדר. כעת נראה שמשפטו של כהן צפוי להתנהל כרגיל, אלא אם יצליחו הצדדים לגבש הסדר טיעון חדש עם פרקליטיו של כהן, עורכי הדין אלי זהר ואיתן מעוז.

השופט לשעבר דן כהן שוחרר למעצר בית. רויטרס
עכשיו כשהוסגר, כבר לא רואים בפרקליטות צידוק לחתימה על הסדר הטיעון. דן כהן/רויטרס

נראה כי בפרקליטות החליטו לחזור בהם ממתווה הסדר הטיעון משום שמתווה ההסדר היה נכון ומוצדק כאשר המטרה העיקרית הייתה לגרום לכהן לחזור ארצה. מכיוון שהוא כבר הוסגר, בפרקליטות מאמינים שההסדר שעמד על הפרק כבר אינו הולם את המצב חדש.

כהן יועמד לדין על עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, עבירות דיווח על פי חוק ניירות ערך, ושיבוש מהלכי משפט. מכתב האישום שהוגש כנגד כהן עולה כי בשנים 2001-1991 שימש כדירקטור בחברת החשמל, ומשנת 1993 שימש גם כיו"ר ועדת הנכסים של הדירקטוריון. על פי המיוחס לו בכתב האישום, בשתי פרשות חמורות, קיבל כהן שלא כדין כספי שוחד בהיקף של מיליוני דולרים מהחברות "סימנס" ו"רוגוזין", כדי שיפעיל את כוחו לטובתן בדירקטוריון חברת החשמל. בשני המקרים נקשרה חברת החשמל בחוזים בסכומי עתק עם חברות אלה.

שוטרים פרואנים שליוו את השופט לשעבר דן כהן שהוסגר מפרו לישראל. דרור עינב
שוטר פרואני שליווה את הסגרתו של כהן, השבוע בנתב"ג/דרור עינב

בשנים האחרונות שהה כהן בפרו, שעמה אין למדינת ישראל הסכם הסגרה. בסופו של דבר, לאחר ניהול הליכים משפטיים במספר ערכאות, הליכים שנמשכו עקב התנגדותו של דן כהן להסגרתו, החליט בית המשפט העליון של פרו לקבל את בקשת פרקליטות המדינה הישראלית ולאשר את הסגרתו של כהן.

זה כמה חודשים שמתקיים משא ומתן בין פרקליטיו של כהן לבין הפרקליטות בניסיון להגיע להסדר טיעון בין הצדדים. לפי דיווחים שהתקבלו לאחרונה, דווח כי כהן יודה בקבלת שוחד, יחזיר כספים שקיבל וייגזר עליו עונש מאסר של ארבע שנים, אך כאמור, אמש החליטה הפרקליטות לסגת ממתווה ההסדר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully