וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אחרי המהומות: נשיא חדש הושבע בחוף השנהב

27.10.2000 / 0:03

הבטיח להקים ממשלת אחדות לאומית, ולפרק את המלציות הצבאיות; היום נהרגו לפחות עשרים בני אדם בהתנגשויות בין תומכי הנשיא הסוציאליסטי לבין יריבו, ראש הממשלה הקודם; גבאבו עלה לשלטון בעקבות מהפכה עממית בה הודח המנהיג הצבאי של המדינה, רוברט גואי

נשיא חוף השנהב, לאורנט גבאגבו, הושבע הערב, לאחר יום נוסף של התנגשויות במהלכם נהרגו לפחות עשרים בני אדם. גבאגבו הבטיח להקים ממשלת אחדות לאומית, ולפרק את כוחות הצבא במדינה. לאחר שזכה בבחירות שנערכו ביום ראשון, עלה המנהיג הסוציאליסטי לשלטון בעקבות מהפכה עממית שגרמה להפלת השליט הצבאי רוברטו גואי. הוא פסל אפשרות של בחירות חוזרות, או שינוי החוקה של המדינה, המעוררת מחלוקת בקרב אזרחיה.

היום נערכו עימותים ברחובות בירת חוף השנהב, אביג'אן, בין תומכי גבאגבו לבין תומכי אלסן אואטארה, ראש הממשלה הקודם. במהומות הותקפו מסגדים וכנסיות.

שלשום בערב יצאו רבבות בני אדם לרחובות הבירה אביג'אן, במחאה על הכרזתו החד-צדדית של גואי, ראש הממשלה הקודם, על ניצחונו בבחירות שהתקיימו במדינה ביום ראשון, ועל החלטתו לפזר את ועדת הבחירות המרכזית, בטענה לאי סדרים. חלק מאנשי המשמר הנשיאותי של גואי ירו במפגינים וברחובות התנהלו קרבות בין הצדדים. מפלגתו של גבאגבו מסרה כי לפחות 60 מפגינים נהרגו אתמול ושלשום במהומות.

אתמול הצטרפו רוב אנשיו של גואי לתומכי האופוזיציה. בצהריים דווח שגואי נמלט מהמדינה במסוק ליעד בלתי ידוע. בערב הוכרז גבאגבו כנשיאה החדש של חוף השנהב. רבבות חגגו אתמול בריקודים את מפלתו של גואי, שעלה לשלטון בחוף השנהב, בהפיכה צבאית בחודש דצמבר האחרון. עד אז נחשבה חוף השנהב למעוז של יציבות במערב אפריקה.

ב-1990 הנהיג גבאגבו את המאבק שהביא להנהגת פוליטיקה רב-מפלגתית בחוף השנהב, יצרנית הקקאו הגדולה בעולם. לפני הבחירות שנערכו ביום ראשון, הוא איים שינהיג הפגנות עממיות בסגנון יגוסלביה אם הניצחון ייגזל ממנו במרמה.

הכרזתו החד צדדית של הגנרל הצבאי עוררה ביקורת בינלאומית. נשיא צרפת, ז'אק שיראק, איים על ממשלת חוף השנהב בהטלת סנקציות על ידי האיחוד האירופי. גם ארצות הברית דרשה כי המשטר הצבאי במדינה יכבד את רצון העם.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully