ממשלת נתניהו השלישית

הסכם קרוב? בנט ולפיד הסכימו לוותר על הסגנות

על רקע התחדשות המגעים, ראש הממשלה התקשר ליו"ר הבית היהודי וביקש ממנו לוותר על הדרישה לסגנות ראש הממשלה. בנט הסכים כמחווה של רצון טוב וכעת מחכים להסכם עם יש עתיד

יהושע בריינר
צילום: שלומי גבאי, טל אנגלנדר; עריכה: מיכאל ברגמן

המגעים הקואליציוניים בין הליכוד-ביתנו והבית היהודי התחדשו הלילה (שישי) והצדדים דנו בהם בכל הנושאים שנשארו פתוחים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התקשר הלילה ליו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט וביקש ממנו ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, לוותר על תואר סגן ראש הממשלה. השניים נענו כמחווה של רצון טוב. לפנות בוקר סיכמו צוותי המשא ומתן את פרטי ההסכם והם צפויים לחתום עליו לאחר שההסכם עם יש עתיד ייסגר. ועידת הבית היהודי צפויה להתכנס ביום ראשון, כדי לאשר את ההסכם.

עוד בוואלה!

MR. Something lounge - יפני בחליפה ביפו העתיקה

מערכת zap rest
לכתבה המלאה
בבית היהודי מעריכים כי עוד הלילה ייחתם ההסכם בין הסיעות. בנט (צילום: יואב דודקביץ')

גורמים בבית היהודי טענו אתמול כי נעשה "מחטף" שמנע את מינויים של יו"ר הסיעה, נפתלי בנט, ושל יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, לתפקיד סגני ראש הממשלה. לדבריהם, הסיבות למחטף לא ברורות. גורמים במערכת הפוליטית העריכו כי ההחלטה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלא למנות את בנט לסגנו "נובעת מלחץ שהפעילה רעייתו, שרה נתניהו, על רקע היחסים הקשים ביניהם". מהליכוד נמסר כי "שוב מדובר בהשמצה שקרית של אשת ראש הממשלה".

בבית היהודי סירבו להתייחס לנסיבות ביטול ההסכם. במפלגה די הופתעו מכך שבנט ולפיד לא ישמשו כסגניו של ראש הממשלה, במיוחד לאחר שהדבר נודע במהלך ראיון שהעניק לקול ישראל חבר בצוות המשא ומתן של הליכוד-ביתנו, משה ליאון. "אין זו הפעם הראשונה שבה מנהל הליכוד את המשא ומתן הקואליציוני דרך אמצעי התקשורת", אמרו אתמול גורמים בבית היהודי.

(צילום: טלי מאייר )

מוקדם יותר אתמול התייחס נתניהו בפתח ישיבת סיעתו להרכבת הממשלה. "אנו עסוקים בפרטים האחרונים על מנת להביא בשבוע הבא ממשלה לישראל. הקדנציה הבאה תהיה מלאה באתגרים והממשלה הזו תוכל לתת מענה לאתגרים אלו". בניסיון לעודד את חברי סיעתו שהביעו אכזבה מההסכם המסתמן, אמר נתניהו: "החזרנו את תיק הביטחון לידינו ושמרנו על תיק החוץ. התיקים המשמעותיים ביותר לניהול המדינה נמצאים בידינו".

ראש הממשלה אמר עוד כי "התנאי החשוב ביותר הוא שיהיה לנו רוב בממשלה ולכן התעקשתי להשיג רוב ברור". לאחר ששיבח את שר האוצר היוצא יובל שטייניץ, אמר נתניהו כי משימתו הראשונה של לפיד כשר אוצר תהיה "להעביר תקציב שישמור על כלכלת ישראל ואני אתן גיבוי מלא לתקציב שישמור על כלכלת ישראל".

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר בפתח הישיבה כי הוא "שמח שיצא עשן לבן, לא רק בוותיקן, אלא גם בירושלים". לדבריו, "ההערכה והתוצאות של הממשלה ייבחנו בביצוע וביכולת להתמודד עם האתגרים בכלכלה ובביטחון".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully