וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גרמניה: להוציא מחוץ לחוק את מפלגת הימין הקיצוני

26.10.2000 / 16:49

המפלגה מואשמת בהסתה לגזענות ובאלימות אנטישמית; שר הפנים הגרמני: "מדינה שלה היו תאי גזים לא יכולה להתיר פעילות אנטישמית מאורגנת"; המתנגדים להצעה: הורדתה של המפלגה למחתרת לא תפתור את הבעיה

שרי הפנים של 16 מדינות המחוז, המרכיבות את גרמניה, קיבלו היום החלטה חסרת תקדים. הם הצביעו בעד הוצאה מחוץ לחוק של מפלגת הימין הקיצוני הגדולה במדינה, המפלגה הלאומית הדמוקרטית (NPD). המפלגה מואשמת בהסתה לגזענות ובאלימות אנטישמית. מפלגת הימין תומכת במדיניות אפליה מתקנת לאזרחים ממוצא גרמני ובחקיקת הגבלות חמורות על ההגירה למדינה.

זהו הצעד הרשמי הראשון להוצאת המפלגה אל מחוץ לחוק. שניים מתוך 16 שרי הפנים נמנעו, בעקבות חילוקי הדעות המתמשכים באשר לאחריות המפלגה לגילויי האנטישמיות שגברו לאחרונה באירופה ובארה"ב.

שר הפנים הגרמני, אוטו שילי, שמוביל את המהלך להחרמת המפלגה, אמר כי שרי הפנים של מדינות המחוז הביעו מסר ברור נגד ניאו נאצים. "מדינה שלה היו בעבר תאי גזים להשמדת מיליוני יהודים לא יכולה להתיר אנטישמיות מאורגנת", אמר שילי לאחר הפגישה בדיסלדורף. הוא הוסיף כי, "המוניטין של גרמניה מונח על כף המאזניים".

ראשי הממשלות של מדינות המחוז נפגשו מאוחר יותר בעיר הצפונית שוורין, לדון באמצעים שיינקטו נגד המפלגה.
גורמי ביטחון אמרו, כי למרות שהמפלגה חסרת חשיבות מבחינה אלקטורלית, היא מעודדת אלימות ניאו נאצית, והיא שסייעה ליצירת האקלים המתאים לגל המתקפות על זרים ומיעוטים. חלק מההתקפות כוונו נגד אנדרטאות לזכר השואה ונגד בתי כנסת. בכוונת שילי להעלות את הסוגיה בפני המשפט החוקתי עוד לפני סוף השנה, כיוון שהתהליך עלול להימשך שנים.

כדי להכין את הקרקע למהלך, מנסה הממשלה לגייס תמיכה רחבה בבית העליון של הפרלמנט, המורכב מנציגי מדינות המחוז. נציגי מחוזות הסן וחבל הסאר, הנשלטים בידי המפלגה השמרנית, התנגדו היום להליך בטענה, כי הורדתה של המפלגה למחתרת לא תפתור את הבעיה.
ראשי המדינות הדגישו כי כל הכרזה על המפלגה כנוגדת את החוקה צריכה להיות חלק מנסיונות רחבים יותר להילחם בימין הקיצוני, למשל, דרך חינוך נכון ועידוד האזרחים להתנגד לניאו נאצים בחיי היומיום.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully