וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הממשלה מצביעה על התקציב

30.7.2002 / 21:03

העבודה תתנגד להצעת האוצר למרות שראש הממשלה אמר בפתח הישיבה "הכרחי" לאשר אותה; הנימוק: התקציב יוצר חוסר איזון חברתי; גם ש"ס צפויה להתנגד, אך נראה כי תוכנית האוצר תאושר

הממשלה דנה מאז 9:00 בבוקר באישור תקציב במדינה ל-2003, הכולל קיצוץ חד של יותר מ-8 מיליארד שקל. בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה, אריאל שרון, כי "הכרחי לאשר את התקציב", אך שרי מפלגת העבודה הודיעו כי יתנגדו להצעת הקיצוץ של משרד האוצר. גם שרי ש"ס צפויים להצביע נגד הצעת התקציב של האוצר.

בזמן הדיון התכנסו שרי מפלגת העבודה לישיבה, והחליטו כי אם לא יוכנסו שינויים מהותיים בתוכנית, כולם יצביעו הלילה נגדה. ההחלטה כוללת גם את שר החוץ, שמעון פרס, שהפקיד לפני צאתו לארה"ב מכתב בידיו של יו"ר המפלגה ושר הביטחון, בנימין בן אליעזר. בהודעה שפורסמה בתום הישיבה נאמר שכל שרי העבודה סבורים שהתקציב המוצע "מעמיק את המצב הקשה השורר ממילא בישראל" ויוצר "חוסר איזון חברתי".

החלטת שרי העבודה מנוגדת להערכה שנעשתה אמש במשרדיהם של שרון ושלום. במשרדי ראש הממשלה ובאוצר העריכו כי רק חלק משרי העבודה יתנגדו, ואילו השרים בן אליעזר, פרס ורענן כהן יימנעו, ייעדרו או אולי אף יתמכו בהצעת האוצר.

"גלגל ההצלה": הקול הכפול

לאישור התקציב בממשלה דרושה תמיכתם של 13 שרים, שכן לראש הממשלה קול כפול. השר לאיכות הסביבה, צחי הנגבי (ליכוד), איים בצהריים לא לתמוך בתקציב אם לא יבוטל קיצוץ תקציב המחזור של משרדו. ואולם לאחר שהקיצוץ בוטל, חזר בו הנגבי מהתנגדותו והודיע שיתמוך בקיצוץ. השר לביטחון פנים, עוזי לנדאו, התנה את תמיכתו בתקציב בהוספת 2,000 שוטרים למשטרה ובביטול הפחתת דמי ביטוח הבריאות לשוטרים ואנשי שב"ס בעלי הכנסות נמוכות ובינוניות.

בעת הישיבה שוחחו ראשי האוצר עם שרי המפד"ל, אפי איתם ויצחק לוי, ועם השר נתן שרנסקי (ישראל בעלייה) בניסיון לשכנעם לתמוך בתקציב. גם שרי המפד"ל נכללים ב-13 השרים שתמיכתם נחשבת מובטחת, לצד שרי הליכוד ומפלגת המרכז.

בלשכת ראש הממשלה ובלשכת שר האוצר מעריכים כי גם השר שרנסקי יתמוך בתקציב. ייתכן שכדי להשיג תמיכה לתקציב בממשלה ייעשו בו שינויים לא מהותיים, כגון צמצום הפגיעה במשפחות חד-הוריות ובעולים חדשים.

שר האוצר סילבן שלום אמר בישיבה, כי השווקים מצפים לאישור התקציב, שתלוי על ארבעה "עוגנים": קיצוץ בתקציב הביטחון; קיצוץ בתקציבי הרווחה; ייעול המגזר הציבורי; ודחיפת המשק לצמיחה בהשקעה בתשתיות. עם זאת, ייתכן שכדי להשיג תמיכה לתקציב בממשלה ייעשו בו שינויים לא מהותיים, כגון צמצום הפגיעה במשפחות חד-הוריות ובעולים חדשים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully