וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התגלה זן חדש של יתושים הנושא את נגיף קדחת הנילוס

מוטי גל

30.7.2002 / 19:37

שלא כמו הזן הקודם שהיה פעיל בעיקר בשעות הלילה, הזן החדש שהתגלה במישור החוף ובערבה פעיל גם ביום; במרשד הבריאות קוראים למשנה זהירות


משרד הבריאות איתר היום זן חדש של יתושים הנושא את נגיף קדחת הנילוס המערבי. היתושים התגלו באזור הקיבוצים מעגן מיכאל, במישור החוף, ויוטבתה שבערבה. ההבדל העיקרי בין הזן החדש לזן המוכר מתבטא בכך שהוא פעיל גם במהלך שעות היום. המשמעות היא שלראשונה, קיימת סכנת הידבקות במחלה שלא בשעות הלילה.

עם גילוי זן היתושים החדש, קרא שוב משרד הבריאות לציבור להתגונן. נקבת היתוש היא זו העוקצת, לצורך מציצת דם. אותה יתושה אגב, אחראית גם לקדחת הנילוס, אשר פקדה בשנתיים האחרונות את מחוזתינו, וגם את המחוזות האמריקאים למען הדיוק.

היתושה (נקבת היתוש, אם תתעקשו) מטילה את הביצים במים. הזחלים והגלמים חיים במים עומדים או כאלו שזורמים ממש לאט, (בד"כ כתוצאה מזיהום יתר). היתושים הבוגרים חיים מחוץ למים בעיקר סביב צמחיה ושיחים. הם פעילים בשעות החשיכה משקיעת החמה ועד זריחתה.

על מנת למנוע התפתחות יתושים יש לאתר ולטפל בכל מקור מים עומדים בבית ובסביבתן. יש לתקן לאטום ולמנוע דליפות במערכת הביוב. ליבש ולנקז גגות ומקלטים, לרוקן דליים ומיכלים אחרים, ולהכניס דגי גמבוזיה בבריכות נוי - אלו ניזונים מחרקים.

כדי להימנע מעקיצות יתושים יש לנקוט באמצעי הגנה בשעות הפעילות של היתושים, כאמור- אלו שעות החשיכה, משקיעת החמה ועד זריחתה. ניתן להתקין רשתות אשר ימנעו כניסתם של יתושים בוגרים לבתים, להפעיל מאווררים אשר מריחיקים מעופפים, וללבוש ביגוד ארוך אשר ימנע חשיפה לעקיצות היתושים.

אמצעים כימיים כוללים תכשירים לדחיה ולקטילה של יתושים בוגרים. יש להשתמש אך ורק בתכשירים בעלי רשיון בתוקף. חלק מהתכשירים מגנים באמצעות מריחתם על חלקי הגוף החשופים: החומר הדוחה בתכשיר משתחרר למרחק קצר מהעור וכך מונע מנקבת היתוש לערוץ. מומלץ למרוח את התכשירים בפסים דקים ואין צורך לכסות באופן מלא את העור החשוף. התכשירים פעילים מספר שעות.

בקבוצות התכשירים המכילים DEET או ציטרידיאול (שמקורו צמחי) כחומר פעיל, יעילות התכשיר גדולה וממושכת ככל שריכוז החומר הפעיל גבוה יותר. עם זאת, לא מומלץ להשתמש בתכשיר המעיל מעל 30% DEET לילדים קטנים עקב דיווחים בספרות על תופעות לוואי כתוצאה משימוש עודף.

תכשירי אידוי בטבליות או נוזל משחררים באיטיות לחלל החדר ריכוז נמוך של חומר דוחה יתושים. בזמן השימוש יש להקפיד על חלון פתוח, מרחק של 2 מטר לפחות מאדם ישן, והרחקה ממקור חום. עוד ממליץ משרד הבריאות לכל מי שנתקל בריבוי יתושים או מוקדי מים באיזור מגוריו, לדווח לרשות המקומית בהקדם.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully