וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כשהגשם יורד החרא צף

26.10.2000 / 16:30

במסגרת התמודדותם של הרשויות המקומיות עם השטפונות של אתמול, הוזרמו השפכים לים; משרדי הממשלה והרשויות המקומיות מחליפים האשמות; "אין מה לעשות כדי לפתור את הבעיה, צריך כסף", אומרים במשרד לאיכות הסביבה; מספר חופים נסגרו היום בשל הזיהום

מאת גלי סימן-טוב

השיטפונות שפקדו אמש את מרכז הארץ לא גרמו רק נזקים כבדים לרכוש ולמותו של ילד בן שלוש, הם גם גרמו לרשויות המנסות להתמודד עם מזג האוויר, להזרים כמויות גדולות של שפכים מזוהמים לים.

ידיהם של גורמים רבים בוחשות בקלחת הניקוז הזו: המשרד לאיכות הסביבה, הרשויות המקומיות ומשרד התשתיות. במשרד לאיכות הסביבה, זעמו על ההצפות אתמול ובעיקר על התשתיות הרעועות. הפיתרון של אנשי המשרד לאיכות הסביבה הוא "פרויקט קו המזרחי".

נכון להיום, צינור ה"שפדן" מנקז את כל השפכים באזור גוש דן. ה"קו המזרחי" הוא צינור עתידי שיוביל את שפכי גבעת שמואל, פתח תקווה, ראש העין והסביבה ויקל על העומס בשפדן.
" צריך להקים את הקו המזרחי כדי להקל בעומס המים הזורמים בשפדן ולשם כך נדרש כסף. ההצפות מהגשם הם עניין שחוזר בכל שנה, אבל אף אחד לא עושה כלום", אמרו במשרד.

השרה לאיכות הסביבה, דליה איציק, דרשה, עם כניסתה לתפקיד, שנושא הביוב יעבור לטיפול משרדה, אך משיקולים פוליטיים נדחתה בקשתה. פנייה נוספת של איציק נעשתה לפני שלושה שבועות טרם החלה עונת הגשמים, אך שוב נענתה בשלילה. "צריך לפתור את הבעיה מהשורש אחרת כל שנה כולם מופתעים שיורד גשם ממש כמו מדינת עולם שלישית. אין מה לעשות כדי לפתור את הבעיה צריך כסף".

זה לא אני, זה פופטיץ

במשרד התשתיות האחראים על מנהלת הביוב הכוללת ועל פרויקט הקו המזרחי, אומרים לנו כי האחריות למה שארע אמש לא מוטלת עליהם אלא על משרד הפנים והרשויות המקומיות.
במרכז לשלטון המקומי מבהירים לוואלה! חדשות, כי נושא הולכת הביוב הוא אכן באחריותן של הרשויות המקומיות בתנאי שיש תשתית. זו, כמובן, אחריות הממשלה.

גם התושבים הם בעיה, אומרים במרכז השלטון המקומי: "אם אדם לא מוכן להתפנות מהבית שלו כדי שיבנו שם תשתיות ראויות אז יש לנו בעיה. צריך לפתור את הבעיה מהשורש וזה עולה כסף".

מי שפתח אמש את צינורות התיעול המעבירים את מי הגשמים, וצינורות הביוב לים הם איגוד ערים דן ביוב. עו"ד מיקי מזר יו"ר האיגוד מסבירה: "במצב כמו אתמול כאשר אין הפרדה מתוכננת כהלכה, בין צינורות מי הגשמים וצינורות הביוב, קיבולת הצינור לא מספיקה ולכן הוא עלול להתפוצץ. כדי למנוע הצפה נאלצנו לפתוח את כל מוצאי החירום כך שהכל זרם לים".

זרימת מי הביוב גרמה לזיהום במי הים, אבל אם הדבר לא היה נעשה היו מוצאים עצמם תושבי יפו, בת-ים, חולון, ראשון לציון ואפילו תל-אביב מוצפים במים. "צריך להבין שלא היתה לנו בררה. כל עוד לא יוקם הקו המזרחי, העומס על הצינורות יגבר ואסון כמו שקרה אתמול יחזור על עצמו", אומרת מזר, "חבל שבמדינת ישראל דאגו קודם כל לבנות למעלה ורק אחר-כך לדאוג לתשתיות שלמטה".

בעקבות אירועי הימים האחרונים נסגרו מספר חופים בהרצליה, תל אביב ובת ים. פתיחת הקו המזרחי שאמור לפתור את כל הבעיות יצא למכרז רק אם יתקבלו כל האישורים ואז יהיה מוכן בעוד שנתיים. עד אז מחכה לתושבי השכונות פרדס דקה, הארגזים, שכונת התקווה ותושבי ובת-ים חורף ארוך מאוד ללא פתרון אמיתי.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully