וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברוגז ברחוב סומסום

30.7.2002 / 13:15

הפקת תוכנית הילדים "רחוב סומסום", המשותפת לישראלים, פלסטינים וירדנים, עומדת לקראת סיום; המפיקים: "לא נראה לנו ריאלי להציג רחוב בו מתגוררים בהרמוניה ישראלים ופלסטינים"

ההפקה הישראלית-פלסטינית המשותפת לתוכנית "רחוב סומסום", תופסק, ככל הנראה. "לאור המצב", אמרו מפיקי התוכנית, "נראה לנו בלתי ריאלי להציג רחוב בו מתגוררים בהרמוניה ישראלים ופלסטינים", והוסיפו, "ילדים אינם מטומטמים". 70 פרקים צולמו עד כה לתוכנית שנהגתה במקור לאחר החתימה על הסכם אוסלו הראשון. "היינו נאיבים אז", אומרת שרי רוזנפלד, ישראלית המתגוררת בארה"ב, "האמנו שאנחנו בדרך לשלום".

תוכנית הילדים, המבוססת על הרחוב והדמויות המוכרים, היתה הפקה משותפת בה נטלו חלק משתתפים ישראלים ופלסטינים ואשר צולמה פעם בישראל ופעם בשטחי הרשות, לרוב ברמאללה. הילדים והדמויות הציגו סיפורים מהווי הרחוב ומעולמם של הילדים, שמטרתם היתה להוכיח שילדים פלסטינים וישראלים יכולים למצוא ביניהם מכנה משותף, וכי ילדים הם ילדים בכל רחבי העולם. התוכנית שודרה פעמים מספר בטלוויזיה החינוכית הישראלית ובטלוויזיה הפלסטינית, אך עיקר הפרקים שלה דובבו לאנגלית ושודרו בארה"ב.

לאחר פרוץ האינתיפאדה הנוכחית הפכה ההפקה למשולשת ולרחוב הצטרף צוות ירדני. זמן לא רב עבר עד שהללו העלו דרישה לשינוי שם התוכנית מ"רחוב סומסום" ל"סיפורי סומסום". "הירדנים טענו", סיפרה רוזנפלד ל"ניו יורק טיימס", "כי איש לא יאמין לתוכנית בה מוצג רחוב, בו ילדים ומבוגרים משלושת המקומות האלה גרים בשכנות טובה. המציאות הרי שונה בתכלית". צוות הכותבים של התוכנית החליט על שינוי גישה ובעונה האחרונה הפכו מפגשי הרחוב בין הדמויות מהעמים השונים למועטות, עד שפסקו בכלל. כעת מוצגות הדמויות בנפרד, בסיפורים שונים המאירים כל עם ומנהגיו.

אירוניה מרה, מציאות בדיונית

דאוד כאתאב, המפיק הפלסטיני טען כי עד שיושג שלום, אין כל טעם להציג מצג שווא של מציאות אשר "כרגע, אפשרות התממשותה נראית כמו מדע בדיוני". על כל צוות הפקה הוטל להכין רשימת תכנים ולהציגה בפני הכותבים. "הנושאים היו דומים", מספר אחד הכותבים, "חינוך לסובלנות לכבוד לזולת ולהימנעות מאלימות, אולם האירוניה המרה שהרגיש כל צד הפכה את כל העניין לתקוע. התחלנו להתווכח על כל סצינה וסצינה וכמעט בסיום הכנת כל פרק היה מי שביקש להימנע משידורו, כי הוא אינו מאוזן". במצב הזה, הסכימו כולם, אי אפשר היה להמשיך. אבל החלטנו", אומר כאתאב, "לעשות מאמץ ולהמשיך בשידור התוכנית, כי המסר בהורדתה יהיה רע מאוד לילדים".

רוזנפלד מסכימה אתו, אולם המפיק הירדני מתנגד להמשך "בתנאים האלה", וביקש להימנע מצילומי העונה הבאה. "כרגע", מודה רוזנפלד, "קשה להאמין שנחזור לצלם ולשדר". כאתאב ממתין ל"התפתחות משמעותית שתשנה את התמונה". ובינתיים, עד שלא ישכון שלום באזור, עוגיפלצת ילך לחפש חברים במקום אחר.

מערוץ הופ! נמסר כי "ערוץ הופ! מפיק כקו-פרודוקציה את הסדרה 'סיפורי סומסום', שהיא הסדרה החדשה של 'רחוב סומסום', וזאת כחלק משיתוף בפרוייקט אזורי גדול יותר במסגרתו מופקים במקביל סדרות ירדניות ופלסטיניות.

"מטרת הפרוייקט כולו וכל סדרה לחוד, לטפח הבנה וסובלנות כלפי האחר תוך הצגת כלים לפתרון עימותים בדרכים לא אלימות.
מטרות אלו חשובות בכל מעגלי החיים, מבית ומחוץ, עבור ילדים ומבוגרים כאחד. דווקא על רקע המצב הפוליטי הקשה, אנו חשים מחוייבות לנסות ולתת לדור הצעיר תמונת עולם בה יש תקווה לעתיד טוב יותר. ואנו גאים על כך שמלאכת ההפקה נמשכת. צילומים מתקיימים ממש בימים אלו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully