וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גרינפיס נגד צינור עוקף קישון

תמר נהרי

30.7.2002 / 12:51

בארגון טוענים: ניתוב שפכים מטוהרים מנחל הקישון דרך הצינור - תעביר את המפגע החמור למי הים; מזהירים: צפויה סכנה לתושבי ישראל; המשרד לאיכות הסביבה: הנזק נמוך בהרבה מההערכות

ארגון גרינפיס ישראל מותח ביקורת חריפה על תוכנית המשרד לאיכות הסביבה לשיקום נחל הקישון. לטענת הארגון, כוונת המשרד לנתב את השפכים המטוהרים לעומק מי מפרץ חיפה באמצעות "צינור עוקף קישון", שיבנה בשנים הקרובות - אינה אלא העברת המפגע החמור למי הים. זאת, מבלי להתמודד ממשית עם הרעלים והחומרים המסרטנים שמכילים השפכים והאסון האקולוגי הצפוי בגינם בים. לטענת גרינפיס, הרכב השפכים בצינור יסכן גם את בריאות תושבי ישראל, והוא קורא לבטל את תוכנית בניית הצינור לאלתר.

במשרד לאיכות הסביבה דוחים, מנגד, את מרבית טענות הארגון. הצינור המדובר הוא, לטענת המשרד, הפתרון המעשי היחידי לשיקומו של נחל הקישון, והנזק שיגרם בגללו לים – אם בכלל - נמוך בהרבה מהערכות גרינפיס. במשרד דוחים גם את הנתונים שמציג גרינפיס ביחס להרכב השפכים, וטוענים כי הם יעמדו בתקנים מהמתקדמים ביותר בעולם. אנשי מקצוע במשרד טענו היום עוד, כי גרינפיס אינם מציגים חלופה כלשהי לבעיית הקישון מלבד עצם הפסקת ייצור השפכים הרעילים. פתרון כזה, לדעת המשרד, איננו ישים.

מתכות רעילות

בגרינפיס טוענים, כי השפכים שיובלו אל הים מכילים שיעור גבוה מאד של מתכות כבדות, הנחשבות לחומר בלתי מתכלה ומסרטן. לים יוזרמו חומרים נוספים, שיגרמו נזק בלתי הפיך לדגה ולצמחיה בסמוך לשפך הצינור, ולאיכות מי הים במפרץ הירודה מאד כבר עכשיו. הארגון מוסר נתונים, לפיהם יעביר הצינור לים מדי שנה כמות של 475 ק"ג עופרת, 237 ק"ג קדמיום, 2,373 ק"ג אבץ, 712 ק"ג נחושת, 9,673 ק"ג של דטרגנטים ו– 72,434 ק"ג אמוניה.

במשרד לאיכות הסביבה טוענים, כי כמות החומרים שיועברו לים נמוכה בכ-30 אחוז מהמספרים שמציג גרינפיס. לטענת המשרד גם אין משמעות אקולוגית לעומס שנתי עבור הפרמטרים שמציג הארגון. זאת, משום שחלק מהחומרים (דטרגנטים ואמוניה) מתפרקים במהירות בסביבה, והריכוזים של היתר אינם משמעותיים דיים כדי ליצור הצטברות בבוצה רעילה בקרקעית הים – כפי שארע בקישון.

כך או כך, מדובר בחומרים שבריכוזים גבוהים מוכרים כמחוללי סרטן, ולחלקם השפעה הרסנית על מערכת העצבים של בעלי חיים ובני אדם. חלק מהחומרים הללו מצטברים ברקמות של אורגניזמים החיים במים, כולל דגים. בהקשר זה יצוין, כי כ-50 אחוז מהדגים הנתפסים בקו החוף הישראלי באים מאזור מפרץ חיפה. עם זאת יודגש, כי תקן מי השתיה בישראל מאפשר ריכוזים נמוכים מאד של חלק מחומרים אלה, דוגמת קדמיום ונחושת.

שיטה מיושנת

בגרינפיס טוענים עוד, כי נסיון העבר במקומות שונים בעולם הוכיח, כי הצינור מיישם שיטה מיושנת ולא יעילה לטיפול בזיהום. במשרד לאיכות הסביבה טוענים, כי הזרמה ישירה לים לא תפגע בדגה ובסביבה הימית, בשל יכולת הספיגה והמהילה העצומה של הים. המשרד מסר, כי הרצת מודלים מתמטיים הוכיחה כי ההזרמה תביא לשיפור ניכר באיכות מי המפרץ בסמוך לקו החוף, מחיפה ועד עכו. השיפור הוא פועל יוצא של הרחקת המזהמים מהחוף וצמצום משמעותי בריכוזיהם.

במשרד לאיכות הסביבה טוענים עוד, כי ההזרמה תעמוד בכל התקנים, בכללם אלה של אמנת ברצלונה. האמנה, עליה חתומה ישראל, קובעת כי המדינות החתומות עליה יביאו לידי הפסקת זיהום הים התיכון ממקורות יבשתיים, כלומר ממפעלים שמזרימים אליו שפכים. בגרינפיס טוענים, כי עצם הצבת הצינור בים עומדת בסתירה חמורה לאמנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully