וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תשעה הרוגים בעימותים בבירת חוף השנהב

26.10.2000 / 14:47

המהומות החלו השבוע לאחר שהגנרל הצבאי סרב לקבל את תוצאות הבחירות שנערכו ביום ראשון, והכריז על נצחונו; המנהיג הסוציאליסטי, רוברט גבאגבו, תפס את השלטון לאחר שגואי נמלט מהמדינה במסוק; צרפת וארה"ב תובעות מהממשלה לכבד את רצון העם

לפחות תשעה בני אדם, ביניהם ילד, נהרגו בעימותים ברחובות בירת חוף השנהב, אביג'אן, בין תומכי המנהיג הסוציאליסטי, לאורנט גבאגבו, לתומכי אלסן אואטארה, ראש הממשלה הקודם. במהומות הותקפו מסגדים וכנסיות.

גבאגבו, עלה לשלטון בחוף השנהב בעקבות מהפכה עממית שגרמה להפלת השליט הצבאי, רוברט גואי. על ביתו של אואטרה, השואב את מרבית תמיכתו מהמוסלמים בצפון המדינה, נורו היום יריות, והוא נמלט לבית השגריר הגרמני.

שלשום בערב יצאו רבבות בני אדם לרחובות הבירה אביג'אן, במחאה על הכרזתו החד-צדדית של גואי על ניצחונו בבחירות שהתקיימו במדינה ביום ראשון, ועל החלטתו לפזר את ועדת הבחירות המרכזית, בטענה לאי סדרים. חלק מאנשי המשמר הנשיאותי של גואי ירו במפגינים וברחובות התנהלו קרבות בין הצדדים. מפלגתו של גבאגבו מסרה כי לפחות 60 מפגינים נהרגו אתמול ושלשום במהומות.

אתמול הצטרפו רוב אנשיו של גואי לתומכי האופוזיציה. בצהריים דווח שגואי נמלט מהמדינה במסוק ליעד בלתי ידוע. בערב הוכרז גבאבו כנשיאה החדש של חוף השנהב. רבבות חגגו אתמול בריקודים את מפלתו של גואי, שעלה לשלטון בחוף השנהב, בהפיכה צבאית בחודש דצמבר האחרון. עד אז נחשבה חוף השנהב למעוז של יצבות במערב אפריקה.
ב-1990 הנהיג גבאגבו את המאבק שהביא להנהגת פוליטיקה רב-מפלגתית בחוף השנהב, יצרנית הקקאו הגדולה בעולם. לפני הבחירות שנערכו ביום ראשון, הוא איים שינהיג הפגנות עממיות בסגנון הבלגראד אם הניצחון ייגזל ממנו במרמה.

הכרזתו החד צדדית של הגנרל הצבאי עוררה ביקורת בינלאומית. נשיא צרפת, ז'אק שיראק, איים על ממשלת חוף השנהב בהטלת סנקציות על ידי האיחוד האירופי. גם ארצות הברית דרשה כי המשטר הצבאי במדינה יכבד את רצון העם.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully