וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נשיא זימבבואה: מנהיג המיעוט הלבן יועמד לדין באשמת רצח עם

26.10.2000 / 10:46

רוברט מוגבה טוען כי יאן סמית ביצע את רצח העם במהלך מלחמת השיחרור של המדינה; הוא הבטיח להעמיד לדין גם את תומכיו ועוזריו של סמית; מנהיג הלבנים עדיין לא הגיב על הדברים


נשיא זימבבואה, רוברט מוגבה, מתכוון להעמיד לדין את מנהיג המיעוט הלבן במדינתו, יאן סמית, באשמת רצח עם. לטענתו רצח העם בוצע במהלך מלחמת השיחרור של זימבבואה.

מוגבה אמר את הדברים בכנס של תומכיו, לאחר שיריביו באופוזיציה האשימו אותו בהתנהגות בלתי הולמת. לדבריו, מדיניות הפיוס הלאומי התבטלה כדי להכשיר את הקרקע למשפט.

"הלבנים, כולל סמית, יעמדו למשפט על רצח עם שביצעו במדינה. האמריקאים עדיין רודפים אחרי הנאצים ועתה אנחנו נתחיל לרדוף אחר לבנים שנלחמו עם סמית. חייבים להביא למעצרם", אמר נשיא זימבבואה.

סמית הנהיג את תושבי רודזיה (שמה הקודם של זימבבואה) בזמן הצהרת העצמאות החד צדדית של המדינה ב- 1979. אחרי מלחמת האזרחים נגד מנהיג לוחמי הגרילה, מוגבה, ומנהיגים שחורים נוספים הגיעו הצדדים להסכם מדיני.

סמית עדיין לא הגיב על הדברים של רוברט מוגבה ועדיין לא ברור אם הוא באמת ייעצר ואם כבר הורו על מעצרו. מוגבה האשים את תושבי זימבבואה הלבנים בניסיון לשבש את הסדר במדינה בכך שתמכו במפלגת השינוי הדמוקרטית. הוא גם תמך בהשתלטות של שחורים על חוות של לבנים ואחרי שזכה בניצחון דחוק בבחירות במדינה אף הכריז על רפורמה מסודרת באדמות.

במהלך המהומות בזימבבואה שהחלו בחודש פברואר נרצחו ארבעה בעלי חוות לבנים ולפחות שלושה עובדי אדמה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully