וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בשביל האולימפיאדה - הסינים ישנו את מזג האוויר

28.7.2002 / 0:01

בסין החליטו שגם איתני הטבע לא יהרסו להם את המשחקים האולימפיים ב-2008; גורמים מזהמים כמו מפעלים סולקו מהבירה; המדענים טוענים כי גם הגשמים נמצאים בשליטה מלאה

מאז שזכתה סין בכבוד האדיר של אירוח המשחקים האולימפיים ב-2008, נכנסה המדינה כולה למאמץ משותף לעמידה ביעדים. אחד הגורמים המאיימים על התנהלותם התקינה של המשחקים הוא מזג האוויר הקשה בבייג'ינג. אבל, מסתבר, גם איתני הטבע לא יעצרו את הסינים. השבועון "ניוזוויק" מפרסם כי הממשל הסיני נוקט בשורה של צעדים מלאכותיים וטבעיים לשיפור האקלים בבירה.

הסינים החלו לפעול במרץ לסילוק גורמים מזהמים מאזור העיר, כולל סגירת בתי חרושת ומפעלי תעשיה. הממשל הורה על נטיעת עצים נרחבת כדי לסייע בהפחתת כמות האבק בעיר. עוד נושא שנמצא על הכוונת בבייג'ינג הוא צמצום פליטת הגזים מכלי הרכב בעיר המזוהמת.

מעבר לצעדים שנועדו להפחית את זיהום האוויר, נקטו שלטונות סין בצעדים מלאכותיים לשינוי האקלים לקראת המשחקים האולימפיים. נושא זריעת עננים עובר לימוד מקיף על ידי מומחי האקלים המקומיים. "בלי ספק, נלמד כיצד ליצור תנאים מרהיבים לאולימפיאדה", אמר וונג וונג, אחד מבכירי המדענים הסינים בנושא האקלים.

הסינים רכשו כבר בשנות החמישים את הידע המאפשר זריעת עננים, מברית המועצות דאז. מאז למדו המדענים כיצד להגביר את הגשמים בין החודשים אפריל ליוני, כדי להיאבק בבצורת. בעזרת טילים ותנורים הצליחו הסינים לאלץ את הגשם לרדת כדי למנוע ממנו להרוס ארועים פומביים גדולים.

כראיה ליכולתם לשלוט בגשמים, הזכיר וונג את הורדת הגשמים המלאכותית במטרה לכבות את השריפות הגדולות שפרצו בשטחי יער ב-1987. גם את הגשם וערפל הצליחו המדענים הסינים "לבטל" כדי שלא ייפגע פסטיבל הפנדה ואירועים חשובים אחרים.

אחת הבעיות בהן נתקלו בסין הוא קשיים לשלוט על המעוניינים לשלוט במזג האוויר. במספר מקרים נעשה שימוש בטילים מסוכנים כדי להוריד גשמים בצורה "פיראטית". באחד הניסיונות הללו נפל טיל מאולתר לתוך ביתו של כפרי בצפון סין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully