וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דוד לוי התפטר במחאה על תוכנית הקיצוצים

29.7.2002 / 0:06

במכתב התפטרות הביע ביקורת קשה כלפי התנהלות הממשלה; כינה התכנית הכלכלית: "אטימות חברתית"; שרון הביע צער על ההתפטרות; שר העבודה החליטו להתנגד לתקציב שמציע האוצר

השר דוד לוי הודיע אמש כי הוא מתפטר מהממשלה. על פי הדיווח בערוץ 1, לוי שלח אמש לראש הממשלה, אריאל שרון, את מכתב ההתפטרות שלו, בו הביע ביקורת קשה כלפי תקציב 2003 וכלפי מדיניות הממשלה ואופן התנהלותה. לוי מתאר את מדיניות הממשלה כ"אטימות חברתית" ומתייחס גם לאופן התנהלותו של שרון ערב הפיגוע בליל הסדר בנתניה. לוי מבהיר כי במקום להתייעץ איתו שרון התעלם ממנו.

לוי התייחס במכתבו לתכנית הכלכלית וכתב: "התוכנית הכלכלית מבטאת היעדר מודעות לעומק מצוקותן של אלפי משפחות בישראל וגוזרת עליהן עוני מחפיר".

באשר להתנהלות הממשלה כתב לוי: "שולחן הממשלה והקבינט חדלו מהלהיות מרכז ההכרעות, דווקא הממשלה הרחבה ביותר אינה מסוגלת לגבות את מדיניותה הואיל וחבריה אינם יודעים את יעדיה".

ראש הממשלה, אריאל שרון, הביע צער על הודעתו של השר דוד לוי כי הוא מתפטר ממשלתו. "ראש הממשלה מכבד את השר לוי ומצטער על התפטרותו", כך נאמר בהודעה. ההתפטרותו של לוי תיכנס לתוקף ביום שלישי אחרי הצהריים.

למרות הכל - לא מתפטרים

יוסי ורטר, כתב "הארץ" מוסיף:

תוכנית הקיצוצים של האוצר מעלה ביקורת רבה גם בקרב מפלגת העבודה. אתמול החליטו שרי המפלגה להצביע נגד הצעת התקציב של האוצר, שתעלה להצבעה בישיבת הממשלה ביום שלישי הקרוב, אלא אם יוכנסו בה שינויים מהותיים. שרי העבודה נזהרו שלא לאיים במשבר או בפרישה מהממשלה. הם החליטו לצופף שורות, לא לנהל מו"מ נפרד על המשרדים עם שר האוצר, ולהצביע כאיש אחד נגד התקציב.

יו"ר העבודה, השר בנימין בן אליעזר, הורה שלא לפרסם את נוסח ההחלטה. לדברי מקורבים, הוא אינו מעוניין לנהל את המאבק בהצעת האוצר "דרך התקשורת". בהודעה שפורסמה בתום ישיבת השרים שהתקיימה בבית מפלגת העבודה בתל אביב, נמסר כי השרים וסגני השרים החליטו כי התקציב, כפי שהוגש להם, "הוא תקציב רע, שפוגע בלוחמי צה"ל ובאנשים שנאבקים מדי יום למחייתם. זהו תקציב פוליטי ולא תקציב לאומי". כן נאמר בהודעה, כי גיבוש התקציב הוא "תהליך ארוך ומורכב", וכי שרי העבודה יפעלו להביא לשינויו.

בן אליעזר, המעוניין להישאר בממשלה ובמשרד הביטחון לפחות עד להתמודדות הפנימית במפלגתו, ב-19 בנובמבר, הזכיר לכתבים כי שיאו של התהליך הוא בסוף חודש דצמבר, בכנסת, לכן אין לדעתו לדבר כרגע על משבר פוליטי. "כרגע", אמר, "אנו מנסים לא לשחרר קיטורים, אלא ללמוד את המשמעויות ולהחליט על קו שאיתו אנו נלך. מפלגת העבודה בחיים לא תסכים לתקציב שייבנה על גב האוכלוסיה החלשה, הלוחמים וקציני הקבע. אני אדאג שיהיה קיצוץ בתקציב הביטחון, אבל 8 מיליארד ש"ח?! במצב של היום כשהמדינה נמצאת במלחמה? מישהו צריך לעשות לעצמו מידה של רצינות כשמכינים מן תקציב כזה". בנוסף,נמתחה בישיבה ביקורת חריפה על המשך העברת כספי התקציב להתנחלויות ולחרדים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully