וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המחתרת האירית מתרצה: תאפשר בדיקת מחסני הנשק שלה

26.10.2000 / 0:40

סירובה של המחתרת לבחינת מאגרי הנשק שלה עיכב עד כה את תהליך השלום עם בריטניה; במפלגה היוניוניסטית באירלנד פסימים לגבי מימוש הבדיקה; טוני בלייר צפוי להגיע לצפון אירלנד ולדון בקידום התהליך


המחתרת האירית (ה-IRA) הודיעה היום שתאפשר לבדוק את מאגרי הנשק הסודיים שלה, כדי להוכיח שהם כבר לא בשימוש. כך מקווה המחתרת לתת זריקת עידוד לתהליך השלום בינה לבין בריטניה, שנעצר בשל סירובה להתפרק לגמרי מנשקה.

במאי האחרון הודיעה המחתרת על הפסקת אש, דבר שאיפשר לראש המפלגה היוניוניסטית, דיוויד טרימבל, להקים מחדש את ממשלתו יחד עם מנהיג הזרוע המדינית של המחתרת, השין-פיין, ג'רי אדאמס. המחתרת עוד לא פירסמה תאריך יעד לבדיקה, אך רמזה שזה יהיה בקרוב.

בהודעתו, תקפה המחתרת את לונדון על דרך ניהול תהליך השלום, אבל נשבעה לאפשר בדיקה של מחסניה. "הממשלה הבריטית לא כיבדה עד עכשיו את התחייבויותיה, אבל המחתרת תאפשר בדיקה שתוכיח שמחסניה בטוחים".

ההודעה של המחתרת מגיעה ערב ביקורו באירלנד של ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר, המגיע לאזור לדיונים על עתיד תהליך השלום. השר הממונה על צפון אירלנד, פיטר מנדלסון, אמר כי הממשלה מקדמת בברכה את החלטת המחתרת האירית לאפשר בדיקה של מחסניה.

במפלגה היוניונוסטית, הדוגלת בהישארות צפון אירלנד כחלק מהממלכה המאוחדת, היו חשדניים יותר: "השאלה היא מתי זה יקרה, כמה מחסנים ייבדקו ובאיזה הקשר", אמר ג'פרי דונלדסון, חבר במפלגה ומתנגד מובהק למהלך.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully