וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חוקר מודיעין אמריקאי התפטר: "לא שמעו להתראתי על פיגוע במשחתת"

26.10.2000 / 0:37

החוקר התפטר יום לאחר הפיגוע במשחתת האמריקאית בתימן, בו נהרגו 17 חיילים; כך חושף היום סנטור, הטוען כי לדו"ח שהגיש החוקר יכול היה להיות "תפקיד קריטי" בחיזוי הפיגוע; הסנאט פתח בחקירה על עבודת המודיעין שנערכה לפני פיצוץ המשחתת

חוקר במערך המודיעין האמריקאי התפטר יום לאחר פיצוץ המשחתת "קול" בתימן, במחאה על שלא ניתנה תשומת לב מספקת להתראות קודמות שלו על פיגוע כזה, כך סיפר היום הסנטור פט רוברטס. לדברי רוברטס, התפטרותו של חוקר המודיעין נבעה מחילוקי דעות קשים עם הממונים עליו. הוא ציטט ממכתב ששלח החוקר לאדמירל תומס וילסון, הממונה על סוכנות המודיעין של שירות הביטחון (DIA).
גורמים בפנטגון אישרו כי חוקר בדרג בינוני התפטר לאחר הפיגוע בתימן, בו נהרגו 17 חיילים.

על פי רוברטס, מדובר בחוקר המתמחה במזרח התיכון ובמפרץ הפרסי. הוא התייחס בעיקר לדו"ח שמסר ביוני השנה, שטען כי היה יכול למלא "תפקיד קריטי ביכולתה של הסוכנות לחזות פוטנציאל לפיגוע טרור על אינטרסים אמריקאיים". לדבריו, על פי הדו"ח צפויות פגיעות נוספות כאלו בשבועות הקרובים.
דובר הסוכנות הכחיש בתוקף כי התעלמה אי פעם מדו"חות שהתריאו על פגיעה אפשרית במשחתת "קול".

החוקר נפגש השבוע עם ועדת הסנאט לעינייני מודיעין, ושמעה ממנו התראות בנוגע לאיומי טרור על אינטרסים אמריקאיים במזרח התיכון. הוועדה דרשה מסוכנות המודיעין להביא בפניה את כל המסמכים הקשורים לדו"ח שמסר לה החוקר. כמו כן פתחה הוועדה בחקירה על כל המידע המודיעיני שנאסף עד לפיצוץ בקול, "כדי להכריע האם הכניסה לנמל עדן היתה נבונה".

ה"וושינגטון פוסט" פירסם היום כי הסוכנות לביטחון לאומי כתבה ביום הפיצוץ דו"ח המתריע בפני התקפה דומה באזור המפרץ, אך הוא הגיע לגורמים הרלבנטים רק מספר שעות לאחר הפיגוע.

גילויים אלה מתווסף לביקורת המושמעת בארה"ב על כך שהצבא האמריקאי לא השכיל לחזות פגיעה נגדו באזור אנטי-מערבי זה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully