"גל צונאמי חדר לבית, לא ייאמן שזה קרה בחדרה"

תושבי רחוב בורוכוב שפונו בשל ההצפה חזרו היום לבתיהם כדי לגלות שמפעל חייהם נהרס. "זיכרונות של שנים נמחקו", אמרה אחת הדיירות, ואחר האשים: "זה מחדל, קחו אחריות"

  • חורף 2013
  • חדרה
  • הצפות
שלומי גבאי
צילום: שלומי גבאי, עריכה: מיכאל ברגמן

חדרה, היום שאחרי: תושבי רחוב בורוכוב בעיר, הסמוך לנחל חדרה אשר עלה על גדותיו, חזרו היום (רביעי) לבתיהם אחרי שאתמול חולצו משם על ידי שירותי הכבאות בשל ההצפה האדירה ששטפה את המקום. הם נחרדו לראות כי תכולת הבתים נהרסה כמעט כליל. רחל סבג, תושבת הרחוב, סיפרה בדמעות לוואלה! חדשות כי כל מפעל חייה נמחק. "זיכרונות של 23 שנה, מהיום שהתחתנתי, הכל נהרס. לא האמנתי שדבר כזה יכול לקרות בשנת 2013. זה כאב גדול - אני המומה וקשה לי לדבר".

סערת חורף: כותרות אחרונות
הכנרת זינקה ב-16 ס"מ נוספים, 59 מ"מ באופקים
הסופה נמשכת: שלג ראשון בירושלים ובהרי המרכז
חורף היסטורי: סכר דגניה ייפתח שוב אחרי 20 שנה?

עוד בוואלה!

MR. Something lounge - יפני בחליפה ביפו העתיקה

מערכת zap rest
לכתבה המלאה
רחוב צה"ל בחדרה, אחרי שהמים ירדו (צילום: שלומי גבאי)

בנה מתן בן ה-16 ששהה, בבית בשעה שמי השיטפון חדרו פנימה, שחזר את הרגעים המפחידים ותיאר כיצד חולץ על ידי הכבאים בעזרת סירת גומי. "בהתחלה ניסיתי להילחם במים, אבל ברגע שהבנתי את עוצמתם - כבר הבנתי שזה אבוד", סיפר. את המראות שנגלו לעיניו היום הוא התקשה לעכל: "כששבתי היום הביתה גיליתי שהכל נהרס – המחשב, הבגדים, החדר, חומר הלימוד שלי. הכל, פשוט הכל. לא האמנתי שדבר כזה יכול לקרות פה בחדרה".

בית משפחת לוי, היום (צילום: שלומי גבאי)

אבי לוי, שגר אף הוא באותו הרחוב, סיפר כי שעות הערב של אתמול החלו בצורה שגרתית, אך באופן פתאומי הכל השתנה. "ישבתי עם אשתי אחרי עוד יום עבודה. אז הרגשתי כאילו גל צונאמי חודר לבית - שטף חזק מאוד של מים", סיפר לוי, שציין כי בתוך זמן קצר המים הגיעו לגובה של כמעט מטר. "מיד עזבתי הכל ונסענו להורים של אשתי. הדרך לא הייתה פשוטה, והיה קשה לנוע בגלל ההצפות ברחובות". 12 שעות מאוחר יותר, כשגובה המים ירד, חזר לוי לביתו - והזדעזע. "כשהגעתי לביתי היום נדהמתי. הכל הלך, מהמטבח ועד התכולה, אני לא יודע איך אני ממשיך מכאן".

מיטת התינוק בבית משפחת לוי (צילום: שלומי גבאי)
התושבים חולצו באמצעות סירות גומי. חדרה, אמש (צילום: שלומי גבאי)

אבי אדרי, שנכנס גם הוא לביתו ההרוס, הצביע על מיטת בנו התינוק, הספוגה כולה במים ובבוץ. "נמנע פה אסון גדול. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אילו זה היה באמצע הלילה והתינוקות היו במיטות שלהם", אמר. לדבריו, על הרשויות לקחת אחריות על הפגיעה הקשה שנגרמה לעשרות בתים בחדרה. "מדובר במחדל. מישהו פה צריך לשלם על זה, ואני לא מדבר על כסף. אני לא רוצה שום דבר, אני רוצה רק שיחזירו לי את הדברים שהיו שלי".

תוצאות השיטפון, היום בחדרה (צילום: שלומי גבאי)

כתוצאה מההצפה נותקו אמש מרבית תושבי העיר חדרה מחשמל, ורק בבוקר חזר הזרם לאלפי הבתים. עם זאת, בשעות האחרונות אירעו ניתוקים בעיקר באזור התעשייה של העיר. בשכונת בית אליעזר, בחלקה המזרחי של חדרה, לא התקיימו הבוקר לימודים, זאת מאחר שהדרך לשכונה עדיין חסומה. עם שחר התגלו עשרות מכוניות שקועות במים, שניזוקו באופן קשה.

אמש פונו עשרות מתושבי העיר בשל ההצפות החמורות שנגרמו מעליית נחל חדרה על גדותיו. כוחות הכיבוי המשיכו במהלך הלילה לפנות את התושבים מרחוב צה"ל על גבי גגות הכבאיות וגם באמצעות סירות גומי. במקביל, הוזעקו למקום צוותי חיל הים כדי לסייע בחילוץ.

כבאית ברחוב צה"ל בחדרה, אמש (צילום: שלומי גבאי)

סבטלנה, עובדת בחנות במתחם "מיקס" שהוצף, סיפרה אחרי שירדה מהכבאית: "במהלך העבודה היה גשם חזק, ופתאום הבחנו שכמות גדולה של מים מתקרבת לעבר החנות. ניסינו לחסום את כניסת המים בעזרת חסימת הדלתות, אך הזרם התגבר ולמעשה חדר לחנות. כל העובדים נכנסו לחרדה ולפאניקה. כבאים שהגיעו החלו לחלץ אותנו בסירות גומי למקום יבש והיה מאוד מפחיד".

חילוץ התושבים ברחוב, אתמול (צילום: שלומי גבאי)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully