וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לראשונה: נוצרים תובעים מהותיקן לחשוף מידע על תפקודו בזמן השואה

25.10.2000 / 21:16

עד כה קיבלה הכנסיה פניות מארגונים יהודים בלבד, שתבעו לגלות בפומבי מה ידע המימסד הנוצרי על השמדת היהודים, ומדוע לא פעל להפסקתה; לפני כשנה פירסם הוותיקן דו"ח המשבח את תפקוד האפיפיור פיוס ה-12 בזמן מלחמת העולם השניה

לראשונה תובעים חוקרים קתולים מהוותיקן לחשוף את המסמכים המתעדים את פעילותו בזמן השואה. הכנסיה קיבלה בעבר תביעות לחשוף את מעורבותה בזמן מלחמת העולם השניה, אולם הן הגיעו רק מגופים יהודים.

קבוצה של חוקרים יהודים וקתולים מארגון "בני ברית", הכותבים עבודת מחקר על פעילותו הוותיקן בזמן המלחמה, טוענים כי גרסתו עד היום היא "חלקית".

בדו"ח בן 18 עמודים שפורסם היום מפורטות מאות שאלות נוקבות על מעורבותה של הכנסיה בזמן המלחמה. הארגון קורא לשקיפות חד-משמעית על רמת ידיעותיו של האפיפיור פיוס ה-12 על השמדת היהודים, ומדוע לא קרא להפסקתה.

בין המסמכים אותם מבקשים החוקרים לחשוף: פרוטוקולים של דיונים על תגובה אפשרית ל"ליל הבדולח"; מכתבים של כמרים פולנים על רדיפות וגירושים למחנות ריכוז; ודיווחים של הבישוף של ברלין ובכירים אחרים על גירושים ורצח של יהודים.

עם זאת, נכתב בדו"ח כי גם "גישה מלאה לארכיון המסמכים של הכנסיה מתקופת המלחמה לא תוביל בהכרח לתשובות מלאות על מעורבות האפיפיור והכנסיה באותה תקופה".

הם טוענים כי היסטוריון "המכבד את עצמו" לא יסתפק במסמכים ששפורסמו עד כה מארכיון הוותיקן. "ישנו מידע מבוסס כי עד 1942 היה הכס הקדוש מודע לרצח העם של היהודים. שאלות קשות נותרו פתוחות על רמת תשומת הלב שהוקדשה למידע זה".

קבוצת החוקרים החלה לפעול לפני כשנה, לאחר תגובות נזעמות בעולם היהודי על פירסום של הכנסייה התומך בתפקודו של פיוס ה-12בזמן המלחמה.


0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully